Wałki powięziowe dla koni - masaż dla dobrego samopoczucia

Wałki powięziowe dla koni - masaż dla dobrego samopoczucia

Rolki do powięzi są od dawna używane przez ludzi jako uniwersalna broń przeciwko napięciom, oraz obiecują szybką ulgę w bólu i ograniczonej mobilności. Jednak wałek powięziowy to nie tylko dobra rzecz dla dwunogów, ale także dla koni.

Zwierzę może być leczone nim nie tylko w przypadku urazów, ale także specjalnie przed treningiem, tak aby powięź stała się luźniejsza i bardziej elastyczna w dłuższej perspektywie. Ma to wiele zalet, ale jest też kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. W dalszej części artykułu przedstawimy najważniejsze z nich.

Napięte lub stwardniałe powięzi są bolesne

Powięzi przebiegają przez całe ciało, zapewniają prawidłowe ułożenie narządów, chronią mięśnie przed urazami i wspomagają ruch. Ich działanie można porównać do szyn ślizgowych, dzięki którym pasma mięśniowe i narządy mogą poruszać się względem siebie. Jednak powięź jest przeniknięta receptorami, które odczuwają ból, który powodowany jest między innymi przez napięcia, zrosty lub stwardnienia.

U koni urazy powięzi są spowodowane przeciążeniem lub brakiem ćwiczeń, ale również niewłaściwa dieta lub zabiegi chirurgiczne mogą prowadzić do aglutynacji powięzi. Powoduje to następujące objawy:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się
 • odczucie bólu
 • przekrwienie limfatyczne
 • brak zaopatrzenia komórek i narządów
 • zmniejszony dopływ krwi do tkanki

Jak objawiają się bolesne powięzi u konia?

Możesz rozpoznać czy koń ma bolesne powięzi po następujących cechach:

 • urazy ścięgien
 • ból stawów
 • słabe zaopatrzenie w tlen
 • brak koncentracji i nerwowość
 • powtarzające się zatory
 • brak możliwości przeżuwania pokarmu
 • odrzut w szyi
 • brak elastyczności
 • niedokładność rytmu
 • ograniczona zwinność
 • opieranie się ludzkiej dłoni

W przypadku wystąpienia tych objawów koń powinien być poddany masażowi powięzi. To uwalnia napięcia i zapewnia aktywnego i wolnego od bólu konia. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie.

Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz wałek powięziowy dla swojego konia?

Rolki do powięzi można kupić online w różnych typach, kształtach i z różnych materiałów. Drewno jest najbardziej wytrzymałe i wygodne, ale są też rolki wykonane z plastiku i miękkiego materiału, który jest wypełniony powietrzem. Wszystkie materiały mogą być używane na ciele konia bez wahania. Zwróć jednak uwagę na to, jak reaguje twój koń. Może się okazać, że leczenie w niektórych obszarach nie jest koniecznie pożądane.

Postępuj ostrożnie i wyczuwaj drogę od grupy mięśniowej do grupy mięśniowej. Wczuj się w konia i wyobraź sobie, że wykonujesz zabieg na sobie.

Leczenie koni za pomocą wałka powięziowego

Zaleca się leczenie szczególnie dużych grup mięśniowych, w okolicy szyi i ramion. Zacznij od lekkiego nacisku i czekaj na reakcję zwierzęcia. Pamiętaj o dostosowaniu intensywności leczenia, aby uniknąć sprawiania koniowi bólu.

Jeśli koń będzie się uchylał lub wykazywał jakąkolwiek inną zauważalną reakcję podczas leczenia niektórych obszarów, powinieneś skonsultować się z weterynarzem lub terapeutą, ponieważ sygnalizuje to problem zdrowotny zwierzęcia.

Efekt zabiegu z użyciem wałka powięziowego

Zabieg rozluźnia tkankę powięziową i zrosty oraz pobudza krążenie krwi w mięśniach. Elastyczna tkanka może lepiej chronić mięśnie, organy, ścięgna i kości, a ryzyko kontuzji jest zminimalizowane. Poddaj konia takiemu masażowi nie tylko w przypadku problemów, ale także przed sesją treningową. Dzięki temu mięśnie mogą się rozluźnić i lepiej zregenerować.

Za pomocą wałka do powięzi można osiągnąć wiele sukcesów: nie tylko mięśnie są rozluźnione i rozgrzane, ale również koń staje się dużo spokojniejszy. Szczególnie przed zawodami zwierzęta mogą się zrelaksować. Mięśnie są optymalnie zaopatrywane w tlen, co pozwala na optymalną wydajność po zakończeniu treningu. Możesz również użyć rolek powięziowych do pracy nad obszarami wokół żeber konia, aby mógł swobodniej oddychać. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie