Jak zabezpieczyć konia przed przegrzaniem?

Jednym z popularnych, ale niestety nieprawdziwych mitów na temat koni jest ten, że wierzchowce rzekomo nie mogą doznać udaru cieplnego. To nieprawda, a przegrzanie jest dość częstym zjawiskiem, obserwowanym głównie u koni sportowych. Każdy wierzchowiec musi mieć zapewnioną ochronę przed zbyt wysoką temperaturą. Jest to szalenie ważne w okresie letnim, nawet w sytuacji, gdy koń ma swobodny dostęp do pastwiska i nie jest przez większą część doby zamknięty w stajni. Kilka przydatnych wskazówek wymieniamy w naszym poradniku.

Dostęp do cienia i chłodnej wody

To absolutna podstawa. Jeśli koń ma swobodny dostęp do pastwiska, należy zadbać o to, aby mógł znaleźć na nim kawałek cienia – czasami potrzebne będzie np. rozstawienie parasola czy namiotu. Do tego bezwzględnie dbamy o regularne uzupełnianie wody – w czasie silnego upału należy ją wymieniać minimum raz na godzinę.

Niska aktywność w czasie wysokiej temperatury

Gdy panuje upał, nierozsądnie jest zmuszać konia do pracy czy treningu. To nie jest czas, w którym zwierzę powinno przejawiać nadmierną aktywność. W okresie letnim wszelkie zajęcia w siodle warto sobie przełożyć na wczesne godziny poranne lub wieczór.

Uwaga na poparzenie słoneczne!

Czy koń może doznać takich poparzeń? Jak najbardziej! Szczególnie narażone są na to konie o jasnym umaszczeniu, które powinny być bezwzględnie chronione przed długotrwałym przebywaniem na słońcu. Wskazane jest również stosowanie specjalnych kremów z filtrami UVA i UVB.

Mierzenie temperatury

W wyjątkowo upalny dzień może się zdarzyć, że temperatura końskiego ciała wzrośnie do około 39 stopni Celsjusza. Nie jest to jeszcze powód do paniki, ale wyraźny sygnał, że czas najwyższy zapewnić wierzchowcowi zacienione miejsce, w którym może odpocząć. Dodatkowo zaleca się schłodzenie ciała konia poprzez zimne okłady czy nawet polewanie wodą z węża, o ile zwierzę to akceptuje. Pilne schłodzenie jest konieczne w sytuacji, gdy wierzchowiec ma temperaturę 40 stopni Celsjusza lub wyższą – wkraczamy tutaj na obszar bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia konia.

Schładzanie

Profilaktyczne schładzanie jest jak najbardziej wskazane w upalne dni, kiedy koń przebywa na pastwisku. Generalnie zwierzęta te dobrze radzą sobie z regulowaniem temperatury ciała, o ile mają dostęp do cienia i zimnej wody. Mimo to warto raz na kilka godzin zafundować koniowi chłodny prysznic, a jeśli zwierzę musi poruszać się w pełnym słońcu, stosujemy derkę chroniącą przed przegrzaniem lub wilgotne ręczniki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane