Wiosenny „przegląd” konia. O co trzeba zadbać?

Kon po zimie spędzonej głównie w stajni aż rwie się na pastwisko i wybieg. Zanim jednak na dobre rozpoczniesz sezon jeździecki, to nie zapomnij o porządnym przygotowaniu konia. Nazywamy to wiosennym „przeglądem”, w ramach którego trzeba przeprowadzić kilka podstawowych czynności. Jakich? Sprawdź to w naszym poradniku.

Usunięcie sierści

Wiosną konie zaczynają intensywnie wymieniać sierść, co jest bardzo kłopotliwe dla właściciela i opiekuna – głównie z powodu ciągłego zabrudzenia ubrania. Aby sobie z tym poradzić w pierwszej kolejności przyspieszamy proces wymiany sierści. Najlepszą opcją jest po prostu usunięcie starych włosów przy pomocy specjalnej maszynki do golenia koni.

Jeśli wolisz klasyczne rozwiązania, to musisz się trochę napracować przy szczotkowaniu końskiej sierści. Użyj do tego iglaka, szczotki czy zgrzebła, w zależności od tego, co akurat masz pod ręką lub co jest dla Ciebie najwygodniejsze.

Kopyta

Wielu jeźdźców zapomina, że po zimie końskie kopyta wymagają pieczołowitej pielęgnacji – mogą być albo stwardniałe, albo zmiękczone, jeśli koń często stał w błocie. Pielęgnację kopyt rozpoczynamy od ich dokładnego oczyszczenia przy pomocy kopystki i szczotki. Następnie opłukujemy kopyta wodą, a na koniec zabezpieczamy jakimś tłuszczem – najlepiej olejem lub specjalnym smarem.

Grzywa i ogon

Piękne włosy na końskiej grzywie i ogonie również należy pielęgnować, a szczególnie po zimie. Warto zacząć od ich rozplątania przy pomocy palców. Następnie przechodzimy do szczotkowania, przy czym musisz pamiętać, aby nigdy nie robić tego na sucho. Zawsze wcześniej spryskujemy grzywę i ogon odżywką nawilżającą, która dodatkowo nada włosom blask i przyspieszy ich regenerację po sezonie zimowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.