Gruda to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u koni. Można wręcz napisać, że występuje powszechnie, dlatego każdy właściciel wierzchowca powinien wiedzieć, czym jest i jak sobie z nią radzić. Kilka podstawowych informacji znajdziesz w naszym poradniku.
Gruda to infekcyjna bakteryjna, która powoduje uszkodzenie naskórka i skóry w okolicach kopyt. Początkowo trudno jest zauważyć jakieś niepokojące zmiany, dlatego infekcja postępuje, uszkadza kolejne obszary skóry, w efekcie czego może dojść do zakażenia grzybicznego. Na skórze zaczynają się tworzyć nieestetyczne, grube strupy, które już jednoznacznie wskazują właśnie na grudę.
Gruda jest tak powszechnym problemem u koni, że bardzo trudno jest jej skutecznie zapobiegać. Podstawowym czynnikiem ryzyka tej choroby są warunki środowiskowe, w jakich przebywa koń. Grudzie sprzyja wilgoć, dlatego warto pilnować, aby wierzchowiec nie stał zbyt długo w błocie oraz regularnie kontrolować stan podłoża w ujeżdżalni.
Niektóre rasy koni mają naturalne predyspozycje do grudy. Dotyczy to wszystkich ras z długimi pęcinami oraz długim i grubym włosiem, jak chociażby shire czy konie fryzjerskie.
Powstawaniu grudy sprzyja również brak dostatecznej higieny. Dlatego należy pamiętać, aby regularnie szczotkować konia i oczyszczać kopyta oraz skórę wokół nich, szczególnie po przejażdżce w warunkach dżdżystej pogody.
Nie ma jednego, uniwersalnego modelu leczenia. Ostateczna decyzja zawsze należy do weterynarza. Grudę leczy się przede wszystkim poprzez podawanie koniowi antybiotyków. Bardzo ważne jest również pieczołowite dbanie o końską higienę, w tym mechaniczne usuwanie tworzących się strupów. Wskazane jest także stosowanie specjalnych maści na grudę o działaniu antybakteryjnym – może to być np. maść na bazie kortyzonu.