Gruda u konia – co to jest? Jak leczyć?

Mateusz Nowak
12.05.2022

Gruda to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u koni. Można wręcz napisać, że występuje powszechnie, dlatego każdy właściciel wierzchowca powinien wiedzieć, czym jest i jak sobie z nią radzić. Kilka podstawowych informacji znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest gruda?

Gruda to infekcyjna bakteryjna, która powoduje uszkodzenie naskórka i skóry w okolicach kopyt. Początkowo trudno jest zauważyć jakieś niepokojące zmiany, dlatego infekcja postępuje, uszkadza kolejne obszary skóry, w efekcie czego może dojść do zakażenia grzybicznego. Na skórze zaczynają się tworzyć nieestetyczne, grube strupy, które już jednoznacznie wskazują właśnie na grudę.

Czynniki ryzyka

Gruda jest tak powszechnym problemem u koni, że bardzo trudno jest jej skutecznie zapobiegać. Podstawowym czynnikiem ryzyka tej choroby są warunki środowiskowe, w jakich przebywa koń. Grudzie sprzyja wilgoć, dlatego warto pilnować, aby wierzchowiec nie stał zbyt długo w błocie oraz regularnie kontrolować stan podłoża w ujeżdżalni.

Niektóre rasy koni mają naturalne predyspozycje do grudy. Dotyczy to wszystkich ras z długimi pęcinami oraz długim i grubym włosiem, jak chociażby shire czy konie fryzjerskie.

Powstawaniu grudy sprzyja również brak dostatecznej higieny. Dlatego należy pamiętać, aby regularnie szczotkować konia i oczyszczać kopyta oraz skórę wokół nich, szczególnie po przejażdżce w warunkach dżdżystej pogody.

Leczenie grudy

Nie ma jednego, uniwersalnego modelu leczenia. Ostateczna decyzja zawsze należy do weterynarza. Grudę leczy się przede wszystkim poprzez podawanie koniowi antybiotyków. Bardzo ważne jest również pieczołowite dbanie o końską higienę, w tym mechaniczne usuwanie tworzących się strupów. Wskazane jest także stosowanie specjalnych maści na grudę o działaniu antybakteryjnym – może to być np. maść na bazie kortyzonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie