Podstawowe zasady przechowywania paszy dla konia

Każdy koń potrzebuje codziennej dawki wysokojakościowej paszy. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy to wierzchowce nie mają możliwości skubania trawy i ziół bezpośrednio na pastwisku. Większość właścicieli stajni oraz prywatnych właścicieli robi więc zapasy paszy na zimę, co niesie ze sobą obowiązek jest prawidłowego przechowywania. Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Okres ważności paszy

Pasza dla koni, jak każdy inny produkt żywnościowy, ma swoją datę przydatności do spożycia. Wiele zależy tutaj od tego, z jaką paszą mamy do czynienia. Czysty owies zachowuje swoje właściwości zdecydowanie dłużej niż popularne koncentraty. Z reguły można go przechowywać nawet przez 3-4 miesiące, oczywiście pod warunkiem stosowania się do zasad magazynowania takiego pożywienia.

Docelowo jednak każda pasza stopniowo traci swoje właściwości odżywcze. Jest to efekt narażenia jej na działanie czynników środowiskowych, przede wszystkim promieniowania słonecznego i wilgoci. Powoduje to utlenianie się witamin i tłuszczów. Stąd tak ważne jest, aby paszy nie przechowywać byle jak, ale zgodnie z dobrymi praktykami.

Uwaga na gryzonie i owady

Końska pasza jest bardzo łakomym kąskiem zarówno dla gryzoni, jak i różnego rodzaju robactwa. Nie można więc dopuścić do tego, aby te szkodniki miały do niej dostęp – jeśli w paszy znajdzie się choćby jedna mysz, może to skutkować koniecznością wyrzucenia całej porcji z uwagi na wysokie ryzyko zanieczyszczenia pokarmu odchodami.

Paszę dla konia najlepiej więc będzie przesypać do plastikowych pojemników, które następnie ustawiamy na paletach w znacznej odległości od ścian. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli decydujemy się na przechowywanie paszy w workach jutowych, to nie mogą mieć one bezpośredniego kontaktu z podłożem i ścianami.

Rada

Do przechowywania paszy nie sprawdzają się metalowe pojemniki, które absorbują wilgoć.

Najważniejsze w przechowywaniu paszy jest to, aby nie była ona narażona na działanie promieni słonecznych. Należy zadbać o suche warunki (wilgotność poniżej 13 procent) i – to bardzo istotne – każdorazowo przed podaniem koniowi paszy sprawdzać jej jakość i czystość. W paszy nie może być śladów pleśni, gryzoni, owadów i innych zanieczyszczeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane