Pokarm jaki pobierają konie składa się z różnego rodzaju pasz, które dostarczają odpowiednią ilość energii. Pobrany pokarm w przewodzie pokarmowym ulega przemianom fizycznym i chemicznym co przekształca go w substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Przewód pokarmowy koni jest dość skomplikowany ze względu na swoją budowę. Posiada liczne zwężenia, pętle, powolną perystaltykę jelit, a także zróżnicowane okresy trawienia niektórych pasz. Ilość suchej masy, jaką konie mogą pobrać jest ograniczona do średnio 2kg na 100kg masy ciała.
Jak wszyscy wiemy pobieranie pokarmu rozpoczyna się przez jamę ustną. Koń pobiera pokarm wargami, językiem, a także odgryza siekaczami po czym rozciera pobrany pokarm zębami trzonowymi.
Ten proces przebiega bardzo sprawnie dzięki temu, że:
Czasem dochodzi do zaburzeń w procesie trawienia, które mogą być spowodowane:
Jak starać się zmniejszyć ryzyko zaburzeń lub nawet je zredukować?
Kiedy koń pobierze kęs pokarmu, ten zostaje rozmiękczony za pomocą śliny i przedostaje się do przełyku (koń przełyka 2-3 razy na minutę), a potem do żołądka. Lecz tu też może nie być aż tak kolorowo, gdyż za duży kęs może w tym przełyku pozostać, prowadząc do jego niedrożności. Objawy jakie możemy w tej sytuacji zaobserwować to: potrząsanie głową, próba odkaszlnięcia, ślinotok, czasem niektóre konie zwieszają lekko głowę w dół i usztywniają ciało. Stoją „jak wryte" i próbują kaszleć.
Kiedy mogą powstać takie sytuacje?
Funkcją jamy ustnej jest pobieranie, rozdrabnianie i formowanie kęsów pokarmowych, czyli dostatecznie śliskiej papki, która przemieszcza się przez przełyk do żołądka.
J.K