Zanim dosiądziesz konia. Co sprawdzić przed jazdą?

Wielu doświadczonych jeźdźców potrafi bezbłędnie i bardzo szybko ocenić stan psychofizyczny zwierzęcia. Gorzej z tymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym pięknym sportem. Warto natomiast wiedzieć, że jeśli koniowi cokolwiek dolega, nie powinno się go dosiadać, a tym bardziej intensywnie ujeżdżać. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że koń jest w złej kondycji i dziś nie ma mowy o wyjechaniu na padok, a tym bardziej w teren? Sprawdź w naszym poradniku.

Apatia

Apatyczny koń absolutnie nie nadaje się do tego, aby rozpocząć trening jeździecki czy nawet niewinną przejażdżkę. Świadczy to o tym, że coś mu dolega. Zdrowe konie, szczególnie przyzwyczajone do ujeżdżania, są energiczne, pełne werwy, stoją pewnie i dumnie prezentują swoje ciało, mają uniesioną głowę. Jeśli natomiast widać, że koń słania się na nogach, nie jest w ogóle zainteresowany jeźdźcem, nie reaguje na wołanie, nie zwraca uwagi na to, że właśnie zakłada się mu siodło, należy zaniechać jazdy.

Widoczne gołym okiem urazy

Nie muszą być groźne, ale mogą świadczyć o tym, że koń jest na przykład chory i wymaga pilnej interwencji weterynaryjnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan skóry oraz kończyn. Jeśli na tych drugich widać guzy, a po dotknięciu kończyna wydaje się być ciepła, to prawdopodobnie pojawił się stan zapalny. Jeśli natomiast chodzi o skórę, to koniecznie zwracamy uwagę na to, czy nie ma na niej widocznych skaleczeń, dermatoz, śladów grzybicy. O chorobie może świadczyć również nerwowa reakcja konia na dotyk.

Odmawianie jedzenia i picia

Na co najmniej kilkanaście minut przed zaplanowaną jazdą należy poobserwować konia na pastwisku lub w boksie. Sprawdzamy, czy zwierzę przyjmuje pokarm, czy pije wodę. Jeśli widać, że siano nie zostało ruszone od dawna (wygląda nieświeżo), podobnie woda w poidle, to może to świadczyć o tym, że koniowi coś dolega. W takim stanie nie powinien być zmuszany do treningu jeździeckiego. Należy zgłosić to właścicielowi szkółki i zażądać, aby koń został zbadany przez weterynarza.

Nienaturalna postawa

Za taką postawę uznajemy słanianie się konia, ewidentne trudności z utrzymaniem pionowej pozycji, częste klękanie i kładzenie się na ziemi, problemy z zachowaniem równowagi. Jeśli zaobserwujemy tego typu zachowanie, należy natychmiast wezwać weterynarza i zaniechać jazdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie