Ciągi

Ciąg jest chodem bocznym wykonywanym na linii przekątnej ujeżdżalni; w czasie tego ćwiczenia koń jest lekko wygięty dookoła wewnętrznej łydki jeźdźca, ciało jest w równoległym ustawieniu do ściany, przód lekko wyprzedza zad. Zewnętrzne nogi przekraczają i krzyżują się przed wewnętrznymi kończynami. Przód konia jest skierowany w stronę, w którą się porusza.

To co czyni ciąg trudniejszym od ustępowania od łydki jest, wygięcie dookoła wewnętrznej łydki, o które prosi się konia przez cały czas wykonywania ciągu. Dzięki takiemu ustawieniu ćwiczenie to jest bardziej wymagające.

 Ciąg można wykonać we wszystkich trzech chodach, co powoduje uelastycznienie konia, sprawia iż staje się lekki na przodzie, poprawia się jego samoniesienie się.

Miejsca gdzie możemy wykonywać ciągi

Możemy wykonać ciąg od długiej ściany ujeżdżalni do środka, od środka do ściany albo po całej przekątnej. Lecz trzeba się upewnić czy wykonujemy ciąg od i do konkretnego punktu, po to aby ćwiczyć jednakowo obie zadnie nogi konia.

Do tego manewru ograniczmy kąt wygięcia do 22 stopni w stosunku do ściany ujeżdżalni. W dużej ujeżdżalni taki kąt powiedzie cię do punktu z literą „D", od punktu „E" lub z „E" do „G". Jeżeli będziesz poruszać się pod takim kątem, można także pokonać w ciągu całą przekątną od „M" do „K" lub od „H" do „F".

Pomoce do wykonania ciągu na lewo :

Dosiad: ciężar ciała na lewej kości kulszowej

Lewa łydka : na popręgu prosząca konia o wygięcie, impuls, a także zaangażowanie wewnętrznej zadniej nogi konia.

Prawa łydka : za popręgiem, pomaga w utrzymaniu wygięcia konia dookoła wewnętrznej lewej łydki.

Lewa wodza : pulsuje, prosi o zgięcie

Prawa wodza: jest stale napięta podtrzymuje i ogranicza wygięcie szyi

Lewa wodza i łydka są odpowiedzialne za utrzymanie wygięcia. Prawa łydka wspierana jest prawą wodzą odpowiada za kąt, pod jakim koń porusza się w bok.

Kolejność stosowania pomocy

Trzeba zacząć od wykonania wolty w rogu ujeżdżalni, podobnie jak robił się to podczas nauki łopatka do środka czy zad do środka. Przed opuszczeniem koła, zrób krok lub dwa z wykonaniem łopatką do środka na czterech śladach. Potem poroś konia o ruch w bok „naciskając" głębiej na wewnętrzne (lewe) strzemię przy jednoczesnym użyciu pomocy zewnętrznych.

Jest także inne metoda nauczenia konia ciągu bez wykonywania manewru łopatką do środka lud zadu do środka. Możemy ustawić konia prosto na przekątnej ujeżdżalni. Utrzymując przód konia na linii przekątnej, poprośmy o przestawienie zadu do środka. Tak utrzymujemy ciąg.

Ten sposób wziął się z tego, iż podczas wykonywania łopatką do środka wewnętrzna przednia noga konia musi skrzyżować się przed zewnętrzną przednią. W ciągu jest odwrotnie. Zewnętrzna  przednia noga krzyżuje się z wewnętrzną przednią. Taka zmiana może spowodować utratę impulsu. Najlepiej jest spróbować dwóch metod i sprawdzić, która z nich jest łatwiejsza dla konia.

J.F

„Od półparady do zebrania" Jane Savoie

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie