Jeździectwo – poznaj korzyści dla zdrowia (nie tylko fizycznego)

Jeździectwo to jeden z najstarszych sportów uprawianych przez człowieka. Przez lata było kojarzone z elitarną formą aktywności, natomiast dziś jest dużo bardziej dostępne, również cenowo. Wiele osób zaczyna uprawiać jeździectwo dla osiągnięcia korzyści zdrowotnych, którym bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

Wzmocnienie ciała

Jazda konno jest bardzo wymagając fizycznie i kondycyjnie. Trening jeździecki potrafi naprawdę solidnie zmęczyć, co w długim terminie przynosi wymierne korzyści dla zdrowia, wzmacniając całe ciało, w szczególności mięśnie przykręgosłupowe, obręczy barkowej, ramion i pleców.

Poprawa koordynacji

Jeździectwo ma fantastyczny wpływ na postawę, wymagając od jeźdźca dobrej koordynacji ruchowej. Ten fakt wykorzystuje się chociażby w ramach rehabilitacji dzieci i dorosłych, np. z porażeniem mózgowym czy po wypadkach komunikacyjnych.

Korzyści dla zdrowia psychicznego

Nie zapominajmy również o tym, że jeździectwo sprawia ogromną przyjemność, podobnie jak sam kontakt z koniem, który działa uspokajająco i antystresowo. Osoby uprawiające ten sport mogą zaobserwować u siebie wyraźną poprawę samopoczucia, uspokojenie nerwów, lepszą regenerację oraz szybsze zasypianie wieczorem po treningu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie