Przeszkody, wyposażenie, plac do ćwiczeń i osprzęt dla konia

Wielkość treningowej ujeżdżalni powinna mieć od 30 do 60 m szerokości i od 60 do 100m długości. Oczywiście mogą być większe, lecz takie wymiary są odpowiednie dla osób początkujących. Jeśli dysponujemy tylko padokiem na zewnątrz to najlepiej jakby był ogrodzony np. żywopłotem lub solidnym wysokim ogrodzeniem.

Co do rozmiarów ujeżdżalni to faktycznie są małe i będą ograniczać możliwość ustawienia szeregów, lecz i tak wiele z nich można ustawić nawet na bardzo małym placu.

Pamiętajmy, aby powierzchnia takiego placu była równa elastyczna, co mam na myśli ani za twarda, ani za śliska. Sprawdź czy nie ma ostrych kamieni, gwoździ. Nie pozwalaj, aby zapasowe uchwyty do drągów leżały na ziemi lub pozostawały puste w stojaku, ponieważ w czasie skoku koń może o nie zahaczyć i się poważnie zranić.

Drągi

Powinny one mieć ok. 10cm średnicy, 3-4 m długości i gładką powierzchnię. Jeżeli ktoś jest pomysłowy to zawsze znajdzie dobry materiał.

Cavalletti (drągi umieszczone 5-25cm ponad ziemią) Koń przechodząc przez nie musi się dość mocno zaangażować(w porównaniu to przekraczania płasko lezącego drąga na ziemi), Jeśli zamierzasz poprawić kondycję fizyczną, sile i koncentracje konia, to warto podnieść drągi nieco wyżej, ale uwaga koń musi być zapoznany z drągami płasko lezącymi na ziemi i musi potrafić je pokonać. Jeśli nie posiadasz klasycznego cavalletti, to można zrobić podkładki pod drąg z grubej deski z wyżłobieniem na1/2 grubości drąga.  Jeśli kładziesz drąg za przeszkodą to nigdy nie stosuj cavalletti, tylko kładź drąg płasko na ziemi.

Cavalletti może być ustawione na stałe. Do pracy z kłusie ułóż 4 do 6 podkładów w różnych odległościach w miejscu najdogodniejszym na dojazd z każdego kierunku. Odległości między belkami to standardowo 1, 4 - 1, 5m.

Inny sprzęt do treningów skokowych.

Można użyć plastikowych pachołków, do oznaczania zakrętów lub wytyczenia trasy pomiędzy przeszkodami. Lecz jeśli nie możesz zdobyć takich rzeczy to się nie przejmuj! Pachołki można zastąpić nawet plastikowymi wiadrami odwróconymi do góry dnem lub innymi przedmiotami, które są bezpieczne.  W treningowym zestawie przeszkód parkurowych powinno się znajdować od 10 do 50 tocznych drągów, 10-14 podkładów do podwyższania drągów, można je zrobić z kantówki lub kupić gotowe i od 10 do 40 stojaków (pojedynczych i stojakoodkosów łącznie).

Jakie kiełzno do skoków, wytok i inne wyposażenie?

Kiełzna, to wyrażę się tak, im mniej ich masz w siodlarni tym lepiej. Bo tak naprawdę tutaj chodzi o nauczenie konia a nie stosowanie patentów żeby był grzeczny. Podczas szkolenia używaj delikatnego wędzidła. Na początek używaj zwykłego; grube, średniej grubości, puste, gumowe lub podwójnie łamanego(tzw.bristol). Wędzidła mogą być z kółkami, z kółkami w kształcie litery „D" czy wędzidła wąsate. Zadaniem wędzidła jest przekazanie informacji od jeźdźca do konia. Kełzno nie powinno być za ostre.

Jeżeli mowa o Wytoku, to oczywiście są one zrobione po to, aby je używać, lecz wtedy, kiedy zachodzi potrzeba. Jeżeli mamy młodego konia, który ma w zwyczaju za wysokie unoszenie głowy to dobrze dopasowany wytok jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli koń, na którym jeździmy bardzo wysoko zadziera głowę do góry i ciężko go opanować, dobrym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie dobrze dopasowanego wytoka przypiętego kółkami do nachrapnika(tzw. martwy wytok) Zwykły wytok ma często uzasadnienie podczas skoków u młodych koni(pomaga w komunikacji z koniem, czasem łagodzi błędy jeźdźca)

Czarna wodza jak sam nazwa wskazuje czasem jest naprawdę czarna z tego względu, iż może być przyczyną samych problemów, wyjątkiem są naprawdę utalentowani jeźdźcy, którzy potrafią ją używać właściwie. Fakt w jeździe ujeżdżeniowej mogą być przydatne, ale w skokach czarnej wodzy nie należy stosować, chyba, że pod okiem naprawdę doświadczonego trenera.

Ochraniacze na nogi są jak najbardziej pożądane. Często pomagają one uniknąć zranień, łagodzą uderzenia nogą w drąg. Ogólnie są i powinny być zawsze stosowane nie tylko w skokach, ale i na co dzień.

 

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane