O szeregach gimnastycznych słów kilka.

Szeregi gimnastyczne można ustawiać w nieskończoność, dokładna odległość dla twojego konia zależy od kilku czynników:

- wzrostu i naturalnej długości wykroku konia

- poziomu wytrenowania, doświadczenia i pewności w pokonywaniu przeszkód

- cel jaki został założony dla danej sesji treningowej

Szeregi bardziej złożone:

Jeśli przechodzimy do bardziej złożonych ćwiczeń z szeregami należy pamiętać iż zawsze trzeba zaczynać od tych łatwiejszych dodając do niego coraz to trudniejsze przeszkody. Nawet bardzo doświadczony koń powinien zaczynać od małych skoków, aby się dobrze rozgrzał. Jeśli zaczniesz dodawać przeszkody zawsze pamiętaj o pomocy z ziemi, mam na myśli osobę, która będzie obserwowała przejazd i zmieniała odległości w miarę potrzeby. Twoim celem jest właściwy trening, używaj zawsze taśmy mierniczej do ustalania odległości.

Szeregi gimnastyczne mogą być ustawiane maksymalnie z sześciu do ośmiu przeszkód w linii. Zawsze zachowaj przynajmniej 15-18m przed pierwszą przeszkodą i po ostatniej przeszkodzie.

Odległości miedzy przeszkodami:

Co do odległości to zalezą one z jakim koniem pracujemy. Oczywisty jest fakt, że jeśli pracujemy z koniem, który ma 145cm wzrostu to ustawimy inne odległości niż dla konia który ma 170cm wzrostu. Trzeba też wziąć pod uwagę długość wykroku, gdyż jednym pracuje się lepiej dłuższym fule innym na krótszym. Równie ważny jest styl skoku. Każdy koń pokonuje przeszkodę różnym łukiem, parabola lotu jest bardziej lub mniej wypukła, dobrze jest tak skonstruować szereg, aby zapewnić podział dystansu ta równe fule pomiędzy skokami.

Kiedy uda się doprowadzić to tego, iż koń podczas pokonywania szeregu gimnastycznego wyłapie równy rytm, można poprzez zmiany w szeregu wymagać od konia skracania lub wydłużania fule, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kiedy koń ma krótkie fule w galopie:

Nawet jeśli masz konia, który ma krótkie fule w galopie możesz go nauczyć galopowania na dłuższym fule podczas pokonywania parkuru. I właśnie to zadanie jest dla jeźdźca. W takim przypadku trzeba stopniowo wydłużać dystans, i dać zwierzęciu szansę na przygotowanie się do tego. Nie da się wydłużyć fule maksymalnie jednym ćwiczeniem i jednego dnia. Na to potrzeba czasu, wyczucia i stopniowo szerszych odległości między przeszkodami, poszerzania okserów żeby zmienić długość fule jak i także parabole lotu konia. Konie nerwowe mogą próbować galopu krótkimi  i przyspieszonymi „krokami" . Mówi się wtedy że galopują „jak maszyna do szycia". Jeśli mamy takiego delikwenta to niestety, ale nasza praca może pójść na marne. Bardzo ważna zasada, aby podczas treningu było rozluźnienie, spokój, i utrzymanie stałego rytmu. Jeśli te podstawowe elementy zostaną zachowane jest wtedy szansa i warunki do próby wydłużenia fule u konia.

Ustalanie celu:

Twój sukces w dużej mierze będzie zależał od ustalenia właściwego celu do którego dążysz. Znajdź słabe punkty u swojego konia i staraj się pracować tak aby je wzmocnić.

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.T  

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane