Czy jesteś dostatecznie przygotowany, aby rozpocząć skoki?

To, co teraz podam można nazwać taką „listą zadań", którą powinniście bez problemu wykonać, jeżeli jesteście już gotowi, aby zacząć prawdziwe skoki. Nawet, jeśli niektórzy z Was są początkującymi, to te zadania mogą pomóc wam w dalszym szkoleniu i dowiecie się, czego jeszcze nie potraficie, lub na co powinniście zwrócić uwagę.

  1. Czy potrafisz jechać kłusem ćwiczebnym pewnie i efektywnie, ze stabilnymi dłońmi i rozluźnionym siedzeniem?
  2. Czy potrafisz utrzymać rozluźniony dosiad, zbalansowany dosiad dwupunktowy, przez co najmniej dwa pełne okrążenia ujeżdżalni, nie opierając się rękoma o siodło, nie łapiąc konia za grzywę, nie blokując kolan, nogi powinny pozostać ugięte w stałej pozycji?
  3. Czy potrafisz utrzymać lekki dwupunktowy dosiad, lub pełny w galopie?
  4. Czy twój tułów jest stabilny, nie obijasz konia, kiedy anglezujesz?
  5. Czy posiadasz stabilne nogi, które nie kopią konia po bokach podczas anglezowania?
  6. Czy posiadasz stabilne dłonie, które są „spokojne" podczas jazdy, czy potrafisz płynnie skracać wodze we wszystkich chodach, tak, aby wędzidło nie obijało koński pysk?
  7. Czy jesteś pewien lub pewna, iż bez sprawdzania wzrokiem posiadasz kontrolę, na którą przekątną siadasz w siodło podczas kłusa anglezowanego?

Zanim przejdziesz to wyższych skoków, poczekaj! Doprowadź swój dosiad do porządku, i spróbuj poczuć się w siodle pewnie i bezpiecznie. Lecz jeśli potrafisz wykonać powyższe zadania to i tak możesz ćwiczyć na małych przeszkodach to nie jest regułą, to zależy od Ciebie i od umiejętności konia, którego dosiadasz.

Życzymy spokojnych, bezpiecznych i wysokich lotów.

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

Na podstawie książki „101 ćwiczeń dla konia skoczka"

J.F

foto Agata Obidowicz

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie