To, co teraz podam można nazwać taką „listą zadań", którą powinniście bez problemu wykonać, jeżeli jesteście już gotowi, aby zacząć prawdziwe skoki. Nawet, jeśli niektórzy z Was są początkującymi, to te zadania mogą pomóc wam w dalszym szkoleniu i dowiecie się, czego jeszcze nie potraficie, lub na co powinniście zwrócić uwagę.
- Czy potrafisz jechać kłusem ćwiczebnym pewnie i efektywnie, ze stabilnymi dłońmi i rozluźnionym siedzeniem?
- Czy potrafisz utrzymać rozluźniony dosiad, zbalansowany dosiad dwupunktowy, przez co najmniej dwa pełne okrążenia ujeżdżalni, nie opierając się rękoma o siodło, nie łapiąc konia za grzywę, nie blokując kolan, nogi powinny pozostać ugięte w stałej pozycji?
- Czy potrafisz utrzymać lekki dwupunktowy dosiad, lub pełny w galopie?
- Czy twój tułów jest stabilny, nie obijasz konia, kiedy anglezujesz?
- Czy posiadasz stabilne nogi, które nie kopią konia po bokach podczas anglezowania?
- Czy posiadasz stabilne dłonie, które są „spokojne" podczas jazdy, czy potrafisz płynnie skracać wodze we wszystkich chodach, tak, aby wędzidło nie obijało koński pysk?
- Czy jesteś pewien lub pewna, iż bez sprawdzania wzrokiem posiadasz kontrolę, na którą przekątną siadasz w siodło podczas kłusa anglezowanego?
Zanim przejdziesz to wyższych skoków, poczekaj! Doprowadź swój dosiad do porządku, i spróbuj poczuć się w siodle pewnie i bezpiecznie. Lecz jeśli potrafisz wykonać powyższe zadania to i tak możesz ćwiczyć na małych przeszkodach to nie jest regułą, to zależy od Ciebie i od umiejętności konia, którego dosiadasz.
Życzymy spokojnych, bezpiecznych i wysokich lotów.
Za zgodą wydawnictwa Galaktyka
Na podstawie książki „101 ćwiczeń dla konia skoczka"
J.F
foto Agata Obidowicz