Sposób przygotowania
Do stacjonaty dokładamy z tyłu drąg, aby zrobić mały okser.
Sposób przejazdu
Przejazd powinien wyglądać jak w poprzednim ćwiczeniu. Lecz trzeba zwrócić uwagę, że krzyżak w tych ćwiczeniach jest elementem wstępnym( doświadczeni jeźdźcy na bardziej doświadczonych koniach mogą zastąpić go małą stacjonatą). To samo może także spełniać okser, lecz nie jest on polecany dla osób, które nie opanowały jeszcze płynności w pokonywaniu najazdu przez drągi w kłusie.
Jak radzić sobie z problemem?
Konie z łatwością mogą skakać duże przeszkody z kłusa- jednostki są w tym nawet dobre. Lecz jeździec uważa, że to trudne, gdyż odbicie z wolnego tempa może zachwiać jego równowagę w siodle, który siedzi jeszcze nie pewnie.
Krzywa skoku
Okser pochyły(dubelbar) - przedni drąg znajduje się niżej niż tylny. Ten kształt jest łatwiejszy do pokonania dla konia. Zwierze może pozwolić sobie na mniej energiczne uniesienie przednich nóg. Taka przeszkoda zachęca go do wyciągnięcia się podczas skoku. Taki rodzaj oksera jest dobry, kiedy chcemy konia wdrażać do skoków szeroko-wysokich.
Aby było wszystko jak należy, powinniśmy zachować różnice wysokości między przednim a tylnym drągiem między 5 a 15cm.
Stacjonata, wąski okser dają najwięcej możliwości na znalezienie właściwego punktu odbicia, natomiast szerokie przeszkody wymagają większej precyzji najazdu i trafienia na właściwy punkt odbicia.
Za zgodą wydawnictwa Galaktyka
J.F