Ćwiczenie 5 - Przeszkoda wymagająca - skok na wysokość i szerokość

Przygotowanie: w tym celu można użyć ustawień zastosowanych w ćwiczeniu nr 3, dodając do tego jeszcze parę stojaków 30-60cm za krzyżakiem.

Sposób przejazdu: jedź kłusem patrz przed siebie, skup wzrok na końcu placu treningowego.

O czym nie zapomnieć:

  • Zachęcaj konia lekkim naciskiem łydek
  • Bądź spokojny i opanowany
  • Wzrok skieruj przed siebie na wybrany punkt na końcu placu.

Jakie mogę odnieść korzyści?

Koń powinien wiedzieć jak poradzić sobie z daną przeszkodą. Jeśli jest młody lub niedoświadczony powinno się dość wcześnie zacząć stosować oksery na przemian ze stacjonatami. Szerokość przeszkód powinna być utrzymana (od 5 do 15 cm większa niż wysokość)

Pomocy! - Mój koń „zawisa" nad szerokimi przeszkodami

Czasem tak się zdarza, iż konie skaczą bardziej w górę niż w przód, jeśli skacze przez szeroka przeszkodę. Nie ma to znaczenia czy to młody Kon czy doświadczony skoczek popełniający jednorazowy, błąd.

W tym wypadku zalecane jest użycie specjalnej kłódki safety cups (uchwyty uwalniające drągi, kiedy koń o nie uderza), jeśli nie posiadasz takich kłódek, można użyć płytkich uchwytów, które nie będą za mocno przytrzymywać drągów.

Lecz jeśli masz tylko głębokie kłódki poproś kogoś, aby drągi zostały położone, na brzegu takiej kłódki. Pozwala to sadek drąga przy potrąceniu przez konia.

Konie nad szerokimi przeszkodami wybijają się w górę i ich skok jest krótszy, jeśli drąg będzie zbyt mocno osadzony koń zahaczając o niego może zrobić sobie krzywdę, a lądowanie nie będzie takie jak być powinno.

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane