Ćwiczenie 2 - Jak zaplanować start i finisz?

Przygotowanie:

Drągi ustawić tak samo jak w ćwiczeniu „1 - Podstawowe ćwiczenie gimnastyczne"

Sposób przejazdu: Zawsze postarajmy się mieć ustalony rytm chodu(kłusa) przed najazdem na linię. Jeśli potrzebujemy zrobić, koło aby ustalić rytm to- zróbmy to.

Dobrze mieć zaplanowaną metę nawet na najprostszym ćwiczeniu, gdyż plan może przewidywać różne zakończenia. Jeśli już pokonasz drągi, zrób koło, i zmieniaj za każdym razem kierunek jazdy. Ostatnie lądowanie w szeregu powinno być pierwszym fule rozpoczynającym koło końcowe.

Jeśli twoje umiejętności nie pozwalają, aby zaraz po lądowaniu wykonać koło w galopie, lub masz początkującego konia, wykonaj przejście do kłusa i nim zrób koło. Jeśli dalej jedziesz galopem, pod koniec koła wykonaj płynne stopniowe przejście przez kłus do stępa. Trzeba być przygotowany to zwykłej lub lotnej zmiany nogi w galopie, na wypadek gdyby koń wylądował na nogę niezgodną z zaplanowanym kierunkiem koła.

Jeśli wykonanie pojedynczego koła po skoku wyjdzie bardzo dobrze, można dodać zwykła zmianę nogi w galopie i dołączyć następne koło w przeciwnym kierunku.

Stop! - Przypominam!

Celem jest efektywny przejazd całej zaplanowanej trasy parkuru. Lądowanie z przeszkody może czasem stać się początkiem najazdu na kolejną, bardzo ważne jest, aby tak samo efektywnie i dobrze kontrolować najazd.

Można to osiągnąć poprzez stworzenie sobie planu i konkretnego celu, jaki chcemy osiągnąć. Dokładność Twoich pomocy jak i także chęć konia do współpracy z Tobą jest ogromnie ważne.

Korzyści, jakie możemy osiągnąć:

Jeśli koń ma skłonności do brykania po pokonaniu przeszkody lub serii skoków, to najlepszym sposobem wyeliminowania takiego zachowania jest zastosowanie różnych wariantów tego prostego ćwiczenia.

J.F

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie