Ćwiczenie 15 – Dodawanie trzeciego drąga.

Przygotowanie

Ułóż trzy drągi wzdłuż dłuższego boku placu, prostopadle do niego w odległościach 18-21m od drugiego. Następnie dodaj dwa kolejne ułożone podobnie jak w ćwiczeniu nr 13 - 14. Drągi będą pomocne podczas zmiany kierunku.

Sposób przejazdu

  1. Wykorzystajcie to, co już umiecie i wykonajcie dwa przejścia, zmiany długości kroku w kłusie pomiędzy każdym z drągów.
  2. Przez pierwszy i trzeci drąg przejedź z tą samą długością kroków, a środkowy z inną. Dla przykładu można zrobić tak pośredni na pierwszym, skrócony na drugim i pośredni na trzecim.

Na co zwracać uwagę?

Czy jesteś w stanie utrzymać prosty kierunek i równy rytm podczas przejazdu przez drągi z wyraźnym rozróżnieniem długości kroków konia.

Pojawił się problem!!

Problem: Koń nie chce skrócić kroku, kiedy go o to proszę.

Rada: za mało powtarzałeś poprzednie ćwiczenia lub z mocno używasz rąk. Powiększ odległość między drągami, aby mieć pewność, że uda się skrócić wykrok bez użycia siły.

Problem: Zmiana długości wykroków następuje za szybki, lub zbyt późno.

Rada: zaplanuj ruch zanim zaczniesz jechać i wyprzedzaj myślą ruch swojego konia.

Korzyści z ćwiczenia

Pozwala ono ustalić efektywną komunikację pomiędzy koniem, a jeźdźcem. Ciebie uczy płynnego i dokładnego użycia pomocy, a konia uczy oczekiwania na twoje dokładne i konkretne polecenia.

Czy jesteś gotowy pójść dalej? Odpowiedz sobie na poniższe pytania, jeśli coś jest nie tak, znaczy to, że musisz coś dopracować.

  • Czy koń reaguje na sygnały proszące o skrócenie wykroku bez stawiania oporu i bez ignorowania twoich pomocy dawanych łydkami?
  • Czy ty jak i koń czujecie się pewni i sprawni w ustalaniu tempa i wykonaniu złożonych zmian długości wykroku podczas pracy w kłusie na drągach?

Wskazówka

Wyprzedaj swojego konia myślą, planując jego następny krok - jest to klucz do jazdy po parkurze. Oznacza to, ze musicie być przewidujący i planować następny krok lub ruch konia. Np., jeśli koń jest jeszcze w powietrzu nad przeszkodą, to ty już musisz myśleć i przygotować siebie i jego do następnego skoku czy zakrętu. Twój mózg musi być ciągle „o kilka kroków przed koniem"!

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane