Tak jak skupialiśmy się na tym w ujeżdżeniu, teraz skupmy się na tym podczas skoków. Dosiad jest niezmiernie ważny, nie tyko ze względów estetycznych, ale i także bezpieczeństwa i efektywności. Błędy w dosiadzie są często prawie, że nie zauważalne, do czasu, kiedy staną się Twoim poważnym problemem w późniejszym etapie szkolenia. Pierwszym takim przykładem mogą byś często uciekające do tyłu nogi, fakt, jeśli pokonujesz małą przeszkodę, to nie stanowi to problemu, lecz przy większej już jest to problem. Jeśli zadrzesz nogi do tyłu podczas pokonywania większej przeszkody to tracisz równowagę i pewność w dosiadzie, i oczywiście taka sytuacja ładnie nie wygląda.
Jeśli twoje nogi są luźne możesz szybko wylądować na ziemi, kiedy twój koń z radości przed treningiem wywinie kozła.
Prawidłowa pozycja powinna zawierać i zawiera 3 ważne elementy:
Umiejętność - jest to dostosowanie dosiadu do danej sytuacji. Skuteczna pozycja na koniu pozwala nam na przyjęcie dosiadu dwupunktowego, półsiadu lub głębszego dosiadu, a nawet pełnego dosiadu. Skoki wymagają od jeźdźca tych wszystkich umiejętności, w zależności od zadania postawionego przed nim. Jeździec powinien skutecznie i elastycznie przechodzić z jednego dosiadu do drugiego i być świadomym, kiedy to zrobić.
Aby dobrze siedzieć w siodle powinniśmy mieć dobrze ułożone nogi, im ich lepsza pozycja, tym my mamy lepszą równowagę i większą efektywność w skokach. Możemy wyróżnik kilka bardzo poważnych błędów w ustawieniu nóg:
Bezpieczeństwo - oznacza utrzymanie się w centralnej prostej pozycji, bez pomocy rąk, utrzymując równowagę i balans, a to wszystko dzięki prawidłowo ułożonym nogom, nawet podczas gwałtownych ruchów konia.
Skuteczność - Mowa tutaj o ułożeniu nóg, dosiadzie tułowiu, rąk i ramion. To powinno skutkować harmonijną pracą z koniem.
Odmiany dosiadu:
Dosiad pełny - nasz ciężar spoczywa w siodle, przyczynia się do tego nasz kręgosłup, który powinien być prosty i elastyczny. Taka pozycja jest rzadko stosowana w skokach stosuje się taki dosiad, kiedy musisz użyć większości pomocy, aby pomóc koniowi odzyska balans, jeśli wykonujesz ciasny zakręt. Jak wszystkim wiadoma takie dosiad jest postawą w
Dosiad lekki - jest to najczęściej używana pozycja podczas skoków. Tutaj ciężar ciała spoczywa głównie na nogach, spływając do piet przez elastyczne stawy biodrowe i kolanowe. Ta pozycja jest bardzo dobra do większości ćwiczeń. Taki dosiad prawidłowo wykonywany pozwala szybko i płynnie przejść do dosiadu dwupunktowego, lub do pełnego, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Dosiad dwupunktowy - inaczej nazywany półsiadem lub pozycją do galopu. Podczas półsiadu cały ciężar spoczywa na nogach, a nasze siedzenie jest całkiem nad siodłem. Taki sposób stosuje się po to, aby koń miał większą swobodę ruchu, jak i także w ten sposób wzmacnia się nogi jeźdźca.
Dosiad lekki i dwupunkorowy są prawie, że indentyczne w wyglądzie, dlatego zamieszczmy tylko jedną rycinę po prawej stronie, która sie odnosi do tych dwóch dosiadów
Większość osób uważa, że skoki wymagają bardzo krótkich strzemion, nawet niż takie, jakich używa się na wyścigach płaskich!. Strzemiona, które są używane na wyścigach są ekstremalną formą.
Zawodnicy WKKW używają średniej długości strzemion, pamiętajmy, że ustalenie długości strzemion jest sprawą indywidualną. Aby jakoś podpowiedzieć, to mogę napisać, żeby dopasować tak strzemiona, aby móc wykonać wszystkie rodzaje dosiadu, jakie są potrzebne podczas skoków. Oczywiście nasze nogi nie mogą „latać" bezwładnie i obijać boki konia, musimy panować nad swoimi działaniami i ciałem.
Za zgodą wydawnictwa Galaktyka
Na podstawie „101 ćwiczeń dla skoczka"
J.F