Co i jak – przeszkody, odległości, bezpieczne kłódki

Wymiary przeszkód, - jeżeli ustalamy wymiary przeszkód i ich szerokość musimy mieć na uwadze poziom, w jakim jesz wyszkolony koń, na którym będziemy jeździć. Wiadomo, iż na młodym niedoświadczonym koniu nie będziemy pokonywali przeszkód wysokich, lub skomplikowanych, ponieważ może czekać nas wyłamanie, odmowa skoku, a w najgorszym wypadku możemy wpaść na przeszkodę i zrobić nie tylko sobie krzywdę, ale i zwierzęciu. Przysporzymy mu tylko niepotrzebnego stresu, bólu, a sobie nerwów.

Jak większości wiadomo przeszkody mogą być rożnej wielkości, niskie, średnie, wysokie(trudne), w małym skrócie postaram opisać każdą z nich:

Przeszkodę „małą" określamy, jako przeszkodę, która dla nas i dla konia nie stawia większego wymagania, ani wyzwania. Nawet, jeżeli pokonujemy ja w nowych okolicznościach i kiedy popełnimy błąd przy odbiciu. Wielkość takiej przeszkody waha się w granicach 60 - 90cm., Lecz to nie jest aż taką regułą, ponieważ jeżeli dopiero uczysz się skakać to może być nawet niższa i to nie jest żaden wstyd! Doświadczeni jeźdźcy przyznają ze na niskich przeszkodach dobrze się trenuje, co przynosi pozytywne efekty, ponieważ ćwiczenia można powtórzyć wielokrotnie. Niska przeszkoda nie wymaga od konia prawie żadnego wysiłku. Skakanie przez takie przeszkody może na pomagać nawet we wpajaniu dobrych nawyków np. nauczyć konia, aby nie wyłamywał.

Przeszkoda „średnia" jest to przeszkoda rozbudowana do większych rozmiarów, lecz powinna być ona łatwa, w pokonaniu, ale także na tyle trudna, aby „wymusić" na tobie i koniu skupienie.

Przeszkoda „trudna" nazywamy ja wtedy, gdy jej pokonanie wymaga od ciebie i konia najwyższego stopnia skupienia, co powinno oznaczać ze jej wysokość jej jednym z elementów skomplikowanego zadania.

„ Jeśli zawsze skaczesz niskie przeszkody, tak jakby były wysokie, to nie będziesz musiał nic zmieniać, kiedy zostaną podwyższone. „ Gene Lewis.

Odległości - wymiary odległości, jakie są w materiale są uśrednione, ponieważ każda powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb danego konia i jeźdźca. Inne będą odległości w przypadku pony 147cm, a inne dla folbluta po wyścigach czy konia 170cm wzrostu. Dystans pomiędzy przeszkodami powinien być tak dopasowany, aby wykonanie ćwiczenia przynosiło pożądane efekty. Pamiętaj, aby zawsze dostosować odległość do możliwości twoich i konia oraz zadań treningu.

Dystans pomiędzy dwiema dowolnymi przeszkodami zawsze jest mierzony od zewnętrznej krawędzi najdalej wysuniętego drąga pierwszej przeszkody do wewnętrznej krawędzi draga bliższego drugiej przeszkody. Do tego pomiaru nie bierze się pod uwagę leżących drągów na ziemi.(obraz na dole strony)

Dodanie drugiego drąga poniżej najwyższego w skokach pionowych jest zalecane, kiedy przeszkoda jest wyższa niż 90cm. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa w przypadku przeszkody o wysokości 1.30cm. Unikajcie dokładania pod najwyższym drągiem w drugiej ścianie oksera, chyba, że ćwiczenie polega na skakaniu w obie strony. W takich przypadkach zawsze zostawia się ok. 30cm przerwy między najwyższym drugim drągiem i wskazówkę kładźcie na ziemi nie więcej niż 15cm od przeszkody po obydwu jej stronach.

Wskazówka przed przeszkodą jest zawsze pomocna i sprawia, iż przeszkoda w pewnym stopniu staje się lepsza dla konia i jeźdźca, pamiętajmy, iż odległość wskazówki od przeszkody powinna wynosić od 15 do 50cm, lecz są od tego wyjątki, ale te omówię w dalszych materiałach.

Bezpieczne kłódki(uchwyty drągów)

Aby przytrzymać tylny drążek szerokich przeszkód(okser, duble bar, trybelbar) stosujmy bezpieczne kłódki, które posiadają atest, FEI, lecz jeżeli takowych nie posiadamy, to używajmy możliwie płytkich, prawie, że płaskich. Tylny drąg na okserze, który za mocno będzie się trzymał może spowodować poważne urazy końskich kończyn, nawet przy małej pomyłce przy wybiciu. Lecz jeśli i takich nie posiadasz to jest jeszcze jeden sposób, poproś kogoś, aby tylne drągi, ich końce położył na kłódce odwróconej „do góry nogami"

 

Na dole umieściłam zdjęcie ponieważ w tekscie sie nie mieści

Czarna kropeczka to pachołek- znacznik przeszkody

 

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane