Czy wiesz, że na ujeżdżalni obowiązują niepisane, ale stanowczo egzekwowane zasady? Początkujący jeźdźcy bardzo często nie mają tego świadomości, przez co popełniają szereg błędów i narażają się na krytykę ze strony innych użytkowników, a nawet doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zasady savoir vivre na ujeżdżalni.
Oznacza to, że osoba, która np. galopuje zawsze powinna być przepuszczona przez osobę kłusującą. To prosta i powszechnie akceptowana zasada, która bardzo ułatwia utrzymanie porządku na ujeżdżalni oraz minimalizuje ryzyko groźnych wypadków. Co więcej, osoby przechodzące z np. galopu do stępu, powinny koniecznie zrobić miejsce innym użytkownikom, najlepiej zjeżdżając na mniejsze koło.
Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięła się ta zasada i kto ją ustalił, ale pewne jest, że należy się do niej stosować. Wymijanie się tylko od lewej strony pozwala z góry określić kierunek jazdy, dzięki czemu na ujeżdżalni nie ma chaosu – a to kluczowa sprawa. W praktyce wygląda to tak, że osoba, która jedzie w prawo powinna przepuścić tę jadącą w lewo wjeżdżając do środka koła.
Na ujeżdżalni nie ma wyprzedzania! To nie jest miejsce do ścigania się, ale do kulturalnej jazdy, która ma być przyjemnością dla wszystkich, a co najważniejsze – ma być bezpieczna. Stąd niepisana zasada, że się nie wyprzedzamy. Nawet jeśli masz ochotę pojechać szybciej, to musisz uszanować to, że ktoś inny jest wolniejszy. Wyprzedzanie na ujeżdżalni jest o tyle niebezpieczne, że może się skończyć np. kopnięciem wyprzedzanego konia, a to już grozi bardzo poważną kontuzją.
Na ujeżdżalni nie tyle warto, co trzeba być życzliwym. Pamiętaj o tym, że Ty też kiedyś stawiałeś pierwsze kroki w jeździe konno i niczego nie umiałeś. Gdy widzisz, że ktoś inny ma problem z np. utrzymaniem konia czy kierunku jazdy, to podpowiedz mu, zmotywuj go, ale nie atakuj i nie dołuj. Gdy wszyscy będziemy dla siebie życzliwi, to jazda na ujeżdżalni będzie przyjemnością dla każdego oraz uda się wyeliminować ryzyko niebezpiecznych sytuacji.