Prowadzenie konia jest jedną z pierwszych umiejętności, jakich nabywa się w szkółce jeździeckiej. Jeszcze przed rozpoczęciem kursu warto znać podstawowe zasady w tym zakresie, które pozwolą poczuć się o wiele pewniej w kontakcie z koniem i uniknąć ryzykownych sytuacji, takich jak na przykład nerwowe zachowanie się konia prowadzonego za wodze. Najważniejsze wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.
Prowadząc konia trzeba być pewnym każdego wykonywanego ruchu. Jeździec idzie wyprostowany, spokojnym krokiem, w takim tempie, aby zawsze znajdować się z przodu wierzchowca, mniej więcej na wysokości jego szyi. Idziemy z boku, po lewej stronie konia, nigdy za nim i przed nim.
Wodze należy sobie skrócić w ręce w taki sposób, aby trzymać je możliwie jak najbliżej końskiego pyska. Ta sama zasada dotyczy prowadzenia konia za uwiąz. Wodze/uwiąz nigdy nie mogą być zbyt luźne i ciągnąć się po ziemi, ponieważ stwarza to ryzyko zaplątania się końskiego kopyta, przestraszenia się zwierzęcia i jego narowistego zachowania czy nawet doznania przez zwierzę poważnej kontuzji.
Prawidłowe prowadzenie konia polega na tym, aby prawą rękę trzymać tuż przy końskim pysku, a lewą naciągać wodze/uwiąz do komfortowej długości, która pozwoli w pełni kontrolować tempo chodu. Pamiętaj, aby nigdy nie okręcać wodzy wokół nadgarstka, ponieważ grozi to kontuzją w momencie, gdy koń na przykład mocniej szarpnie czy chociażby zechce odgonić muchę zamaszystym ruchem łba.
Na koniec jeszcze jedna zasada: prowadząc konia w tłumie, czyli w obecnych innych jeźdźców i wierzchowców, należy zachowywać bezpieczny dystans tak, aby zwierzęta nie wchodziły sobie w drogę i nie mogły się o siebie potykać.