PNH

PNH jest szkołą naturalnego jeździectwa opartą na dominacja człowieka nad koniem. Jednak dominacja nie oznacza przemocy, a wręcz przeciwnie... Pat Parelli pokazuje nam, jak stać się dobrym przywódcą dla naszych koni. W tym celu wykorzystuje seven games. Są to zabawy (Seven Games), w które konie bawią się na wolności, ustalając dominację. Stanowią one podwaliny PNH.
Opiszę je krótko:
1. Frendly game - zabawa w zaprzyjaźnianie: w tej grze pokazujemy, że nie jesteśmy groźni i nie zrobimy koniowi krzywdy. Używamy do tego wszystkiego począwszy od carrot sticka po folie i piłki. Ta zabawa utrzymuje w harmonii naszą przyjaźń i dominację. Sprawia, że koń staje się mniej płochliwy i ufa nam.
2. Porcupine game - gra w jeża: teraz koń musi poddać się naszemu naciskowi. Stosujemy tu 4 fazy stanowczości (nacisk na sierść, skórę, mięsień i kość). Uczy to konia nie napierać na nasz nacisk, tak jak koń nie napiera na nacisk konia alfa.
3. Driving game - zabawa w prowadzenie: w tej grze kontrolujemy ruch konia i jego ciała nie dotykając go, bez kontaktu fizycznego. Tu również mamy 4 fazy stanowczości. Efekt jest taki, że koń ustępuje tylko od naszego spojrzenia, tak jak na wolności od spojrzenia konia alfa.
4. Yo Yo game - gra w jojo: koń cofa się przed nami w lini prostej, a potem wraca do nas. Odsyłamy go i przywołujemy... Ma to na celu pracę nad zadem konia, ale i sprawia, że koń równie chętnie cofa się jak i idzie do przodu.
5. Cyrling game - gra w okrążanie: koń obiega/obchodzi nas po okręgu (kierunek się nie zmienia) w chodzie, jaki wybierzemy. Wygląda to podobnie jak lonżowanie, ale różni się tym, że stoimy w środku nie poruszając się. Ta gra uczy konia utrzymywania nadanego chodu i kierunku.
6. Sideways game - chody boczne: dzięki tej grze całkowicie jesteśmy w stanie kontrolować ruch konia, ponadto koń po opanowaniu tej zabawy wcześniejsze wykonuje znacznie lepiej
7. Squeezing game -przeciskanie: ta gra ma duże znaczenie dla budowy zaufania, możemy konia przeciskać przez straszne jego zdaniem miejsca lub pomiędzy nami a ścianą. To pozwala na zwalczanie końskiej klaustrofobii.

Jak wiadomo potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, aby zajmować się PNH. Oryginalny jest koszmarnie drogi (ponad 600zł!), ale początkowo można obejść się bez niego. Potrzebujemy więc:
Liny- długości 3,6m miękkiej i dobrze przesyłającej sygnały, dość grubej. Najlepiej jeśli lina ma skórzaną końcówkę.
Kantara- halterek sznurkowy z linki od 5 do 8mm, linka nie może być sztywna i odparzać konia. Można taki halter wykonać samodzielnie.
Carrot sticka- to taki naturalny bat. Jest on sztywny i zakończony skórzaną łapką (taka jaką ma palcat), do której doczepiany jest sznurek: savvy string (powinien on być ciężki i zakończony skórką)
Na poziomie L1 to nam wystarczy. Potrzeba nam jeszcze siodła do jazdy, ale ogłowia już nie potrzebujemy. Poczatkowo w PNH jeździ się na halterze z jedną liną-wodzą kontroli. Precyzuje to powiedzenie: "jedna wodza do kontroli, dwie do komunikacji". Oto trzy rodzaje wodzy jakimi posługujemy się na L1:
1. Wodza kontroli- jak nazwa wskazuje służy do kontrolowania konia, a dokładnie jego zatrzymania przez zgięcie boczne głowy( jeśli koń zegnie mocno głowę, nie jest w stanie iść do przodu)
2. Wodza pośrednia- służy do skręcania. Koń obraca swój zad.
3. Wodza bezpośrednia- może służyć do skręcania oraz obracania przodu.

Teraz zajmijmy się poziomami, jakie spotyka się w PNH:
L1- poziom pierwszy - partnerstwo (partnership): pomaga zdobyć dominację i przyjaźń konia, stajemy się jego partnerami. To na tym poziomie znika większość problemów.
L2-poziom drugi - harmonia (harmony): na tym poziomie osiągamy pełną harmonię z koniem. Nasze gesty i język ciała stają się subtelne.
L3-poziom trzeci - udoskonalanie (refinement): na tym poziomie najpierw myślimy jak koń, a potem jak człowiek. Mamy na tyle dużo savvy, że możemy pracować z końmi młodymi i trudnymi.

Co to jest savvy?
"Tysiące ludzi zostało zranionych lub zabitych przez konie działające pod wpływem instynktu przetrwania. Bezpieczeństwa przy koniach nie zapewniają same tylko kaski i stosowanie większej ilości pomocy mechanicznych, ale umiejętność czytania danej sytuacji. Savvy daje bezpieczeństwo. Savvy jest wiedzą, jak robić odpowiednie rzeczy w odpowiednim momencie, by pomóc koniowi a jednocześnie chronić siebie. Savvy to wiedza, gdzie być, dlaczego być oraz co robić kiedy już się tam znajdziemy! Nigdy nie zapominaj, że wewnątrz każdego łagodnego konia mieszka dziki koń, a wewnątrz każdego dzikiego mieszka koń łagodny."

To fragment artykułu Pata Parelliego pt. "Co to jest savvy?"
Savvy jest wiedzą jaką zdobywamy próbując zrozumieć konie. Poznajemy je od wnętrza, ich zachowania i instynkty... Potrafimy to wykorzystać w pracy z koniem. Wtedy mamy savvy...

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie