Niewątpliwie jazda konna jest przyjemna i daje wiele satysfakcji, jednak niewłaściwa ochrona nóg może sprawić, że jeździec będzie odczuwał dotkliwe podrażnienia. Ponadto jego spodnie będą brudne, a łydki wychłodzone, jeśli przejażdżka będzie odbywała się w czasie zimnych dni. Jak prawidłowo ochronić nogi w czasie jazdy konnej?
Sztyblety nie zawsze są wystarczające
Sztyblety to buty, które są przeznaczone do jazdy konnej. Jest to rodzaj obuwia, zabezpieczający jedynie stopy i kostki, przez co łydki i ochraniające je ubranie są narażone za zabrudzenia i chłód. Jeżeli chce się jeździć w sztybletach przez cały rok, powinno się dobrać do nich sztylpy jeździeckie, inaczej czapsy. Sztylpy zabezpieczają ubranie przed zamoczeniem przez wodę z kałuż, padający śnieg lub deszcz i przed zabrudzeniem przez błoto. Dzięki nim można jeździć na koniu bez względu na warunki pogodowe oraz stan drogi. Czapsy jeździeckie chronią przed zanieczyszczeniami, jakie wypadają spod kopyt zwierzęcia, zwłaszcza w czasie jazdy cwałem lub galopem. Wymagające trasy przebiegające przez lasy czy góry stają się dzięki temu łatwiej dostępne i mniej kłopotliwe dla jeźdźca.
Sztylpy w połączeniu ze sztybletami prezentują się prawie identycznie jak klasyczne oficerki. Buty i ochraniacze na łydki wyglądają dzięki temu elegancko, sprawiając, że jeździec nie tylko zabezpiecza się przed wychłodzeniem i zabrudzeniem ubrania. Miłośnik jazdy konnej ubrany w czapsy ma też świadomość doskonałego wyglądu przez cały czas przejażdżki. Sztylpy jeździeckie można łączyć również z typowymi sztybletami zimowymi oraz z termobutami, przeznaczonymi do jazdy w ekstremalnych warunkach. Czapsy, które sprawdzą się w połączeniu ze specjalnymi rodzajami sztybletów, można znaleźć miedzy innymi na https://patatajek.pl/
Ochrona przed podrażnieniami
Zaletą sztylpów jeździeckich jest fakt, że chronią nie tylko przed chłodem i zabrudzeniami, ale również zabezpieczają nogi przed podrażnieniami. Podczas długiej jazdy nogi jeźdźca mogą obetrzeć się o końskie ciało. Ponadto pot zwierzęcia może sprawić, że nogawki spodni nabiorą przykrego zapachu, a przylegająca do nich skóra będzie silnie zaczerwieniona na skutek długiego kontaktu z wilgocią. Zakładanie czasów przyczynia się również do zwiększenia trwałości spodni do jazdy konnej – zabezpieczenie ich przed brudem, potem, a także przed ciągłym pocieraniem o grzbiet konia sprawia, że bryczesy rzadziej się dziurawią. Dodatkowo rzadziej się zdarza, że pojawiają się na nich plamy, których nie da się sprać.
Artykuł partnera