Ochrona nóg w czasie jazdy konnej

Niewątpliwie jazda konna jest przyjemna i daje wiele satysfakcji, jednak niewłaściwa ochrona nóg może sprawić, że jeździec będzie odczuwał dotkliwe podrażnienia. Ponadto jego spodnie będą brudne, a łydki wychłodzone, jeśli przejażdżka będzie odbywała się w czasie zimnych dni. Jak prawidłowo ochronić nogi w czasie jazdy konnej?

Sztyblety nie zawsze są wystarczające

Sztyblety to buty, które są przeznaczone do jazdy konnej. Jest to rodzaj obuwia, zabezpieczający jedynie stopy i kostki, przez co łydki i ochraniające je ubranie są narażone za zabrudzenia i chłód. Jeżeli chce się jeździć w sztybletach przez cały rok, powinno się dobrać do nich sztylpy jeździeckie, inaczej czapsy. Sztylpy zabezpieczają ubranie przed zamoczeniem przez wodę z kałuż, padający śnieg lub deszcz i przed zabrudzeniem przez błoto. Dzięki nim można jeździć na koniu bez względu na warunki pogodowe oraz stan drogi. Czapsy jeździeckie chronią przed zanieczyszczeniami, jakie wypadają spod kopyt zwierzęcia, zwłaszcza w czasie jazdy cwałem lub galopem. Wymagające trasy przebiegające przez lasy czy góry stają się dzięki temu łatwiej dostępne i mniej kłopotliwe dla jeźdźca.

Sztylpy w połączeniu ze sztybletami prezentują się prawie identycznie jak klasyczne oficerki. Buty i ochraniacze na łydki wyglądają dzięki temu elegancko, sprawiając, że jeździec nie tylko zabezpiecza się przed wychłodzeniem i zabrudzeniem ubrania. Miłośnik jazdy konnej ubrany w czapsy ma też świadomość doskonałego wyglądu przez cały czas przejażdżki. Sztylpy jeździeckie można łączyć również z typowymi sztybletami zimowymi oraz z termobutami, przeznaczonymi do jazdy w ekstremalnych warunkach. Czapsy, które sprawdzą się w połączeniu ze specjalnymi rodzajami sztybletów, można znaleźć miedzy innymi na https://patatajek.pl/kategorie/24-sztylpy-czapsy

Ochrona przed podrażnieniami

Zaletą sztylpów jeździeckich jest fakt, że chronią nie tylko przed chłodem i zabrudzeniami, ale również zabezpieczają nogi przed podrażnieniami. Podczas długiej jazdy nogi jeźdźca mogą obetrzeć się o końskie ciało. Ponadto pot zwierzęcia może sprawić, że nogawki spodni nabiorą przykrego zapachu, a przylegająca do nich skóra będzie silnie zaczerwieniona na skutek długiego kontaktu z wilgocią. Zakładanie czasów przyczynia się również do zwiększenia trwałości spodni do jazdy konnej – zabezpieczenie ich przed brudem, potem, a także przed ciągłym pocieraniem o grzbiet konia sprawia, że bryczesy rzadziej się dziurawią. Dodatkowo rzadziej się zdarza, że pojawiają się na nich plamy, których nie da się sprać.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane