Najważniejsze zasady obowiązujące na ujeżdżalni

Ujeżdżalnia to miejsce, w którym jednocześnie spotyka się kilku jeźdźców konnych. Zwykle udostępniają je lokalne stajnie czy szkoły jeździeckie. Nie ma co ukrywać: na ujeżdżalni bywa tłoczno, dlatego każda osoba, która chce się wybrać na krótką czy dłuższą jazdę w takim miejscu, powinna poznać podstawowe zasady kultury i bezpieczeństwa. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Tylko dla umiejących jeździć

Ujeżdżalnia nie jest miejscem przeznaczonym do nauki jeździeckiego ABC. Mogą z niej korzystać wyłącznie osoby, które choćby „liznęły” już jazdy konno i potrafią zapanować nad wierzchowcem. Jeśli nie czujesz się pewnie w siodle, wynajmij plac tylko dla siebie i zainwestuj w lekcje doskonalenia jazdy.

Wyższy chód ma pierwszeństwo

Tę zasadę należy odczytywać dosłownie. Oznacza ona, że jeźdźcy poruszający się na koniu szybciej, zawsze powinni mieć pierwszeństwo przed tymi, którzy jadą niższym chodem. Przykładowo: osoba kłusująca powinna bezwzględnie ustąpić miejsca galopującej. Przechodząc do niższego chodu dobrze jest zjechać na mniejsze koło, by nie tamować ruchu. Tak samo będzie w sytuacji, gdy jeździec decyduje się zstąpić z konia.

Mijanie się z lewej strony

Jest to niepisana, ale uniwersalna zasada, która obowiązuje na każdej ujeżdżalni. Jeśli Twoja lewa ręka znajduje się po wewnętrznej stronie koła, to zawsze jedź w lewo – odwrotnie działa to dokładnie tak samo. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych sytuacji, włącznie z wjeżdżaniem na siebie w pełnym pędzie.

Zakaz wyprzedzania!

Ujeżdżalnie nie służą do tego, by popisywać się swoimi umiejętnościami jeździeckimi przed innymi. Jeśli podczas jazdy zauważysz przed sobą „marudera”, zwolnij konia i poczekaj, aż druga osoba ustąpi Ci miejsca zjeżdżając do mniejszego koła. Wyprzedanie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć reakcji konia. Może dojść do sytuacji, w której wyprzedzane zwierzę puści się galopem lub zastąpi drogę drugiemu koniowi. W skrajnym przypadku skończy się to bolesnym upadkiem, a nawet kontuzją.

Wymienione zasady są nadrzędne, jednak należy również pamiętać o zdrowym rozsądku i stałej obserwacji otoczenia. Nie zakładaj z góry, że każdy jeździec będzie się zachowywać wzorowo. W pierwszej kolejności pilnuj siebie i swojego konia. Jeśli zauważysz niebezpieczną sytuację, nie wahaj się zgłosić tego obsłudze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane