Jeżeli mowa o naprawdę dobrej szkółce to w takiej jazdy będą tak zorganizowane, że osoby początkujące i zaawansowane będą się zmieniali na koniach, dzięki czemu konie będą przez cały czas jeżdżone z prawidłowym dostosowaniem pomocy i zachowają umiejętności nabyte wcześniej. Jeżeli w stajni zabraknie zaawansowanych jeźdźców, którzy przenieśli się do innej szkółki z braku doskonalenia swoich umiejętności, to my również powinniśmy poszukać sobie innej szkółki.
Stajnie, w których konie są źle traktowane, za długo pracują i są źle żywione nie powinno się brać wcale pod uwagę. Argument – „Zostanę z powodu tego konia, żeby przynajmniej kiedy będę to dostanie smakołyk” – świadczy o miłości do koni, ale jest bez sensu, ponieważ koniu nie pomoże nasze karmienie, a pieniądze które płacimy za lekcje i tak właściciel zużyje na dalsze prowadzenie takiej stajni.
Dobrze świadczy o klubie jeździeckim, kiedy posiada pastwiska lub wybiegi, na których konie mogą przebywać w dniu wolnym od pracy. Wiele szkółek jest miejscem gdzie rodzą się młode talenty i kształcą pokolenia zawodników wyczynowych. Silne kluby mogą brać po opiekę zawodników wywodzących się ze szkółek lub innych klubów. Wybierając taką szkółkę dla siebie, powinno się na takie rzeczy zwracać uwagę nawet jeżeli nie planujemy kariery zawodowej związanej z końmi. Takie miejsca świadczą o wysokiej klasie instruktorów, którzy włożą maksimum wysiłku w to, aby umiejętności ich wychowanków przyniosły im chlubę.
Prócz nauki jazdy można też nauczyć się obchodzenia z koniem, pielęgnacji, żywienia.
Styl jazdy nauczanej w szkółkach to głównie uniwersalny, odpowiedni do konkurencji ujeżdżenia i skoków przez przeszkody. Po osiągnięciu odpowiedniego stopnia wyszkolenia w uniwersalnym stylu jazdy jak i również przy pewnej dozie talentu, można się szkolić zawodniczo, z myślą o konkretnej konkurencji jeździeckiej.