Żywienie konia

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad koniem jest ich prawidłowe żywienie, ponieważ wpływa na zdrowie, zachowania oraz wygląd. Konie są zwierzętami o bardzo specyficznym i wrażliwym układzie pokarmowym, dlatego żywienie zgodnie z pewnymi regułami okazuje się być podstawą ich utrzymania.

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad koniem jest ich prawidłowe żywienie, ponieważ wpływa na zdrowie, zachowania oraz wygląd. Konie są zwierzętami o bardzo specyficznym i wrażliwym układzie pokarmowym, dlatego żywienie zgodnie z pewnymi regułami okazuje się być podstawą ich utrzymania.

Żywienie ma decydujący wpływ na możliwości użytkowe oraz na kondycję koni. Z tego też powodu, ilość podawanej paszy oraz jej rodzaj, powinny być dostosowane do wymagań rasy, gabarytów konia oraz do jego stanu fizjologicznego i wykonywanej pracy. Posiłki należy im podawać o stałych godzinach. Żołądek konia jest niewielki w porównaniu do jego układu trawiennego i do masy ciała, dlatego paszę należy podawać mu często, ale w małych ilościach. Ustalmy więc niezmienne pory posiłków. Konie bardzo lubią stały rytm dnia, co jest uwarunkowane ich potrzebami behawioralnymi.

Powtarzalny schemat dnia i brak nagłych zmian, zdecydowanie uszczęśliwią naszego konia. Wszelkie zmiany, powinny być wprowadzane w sposób stopniowy. Nie powinniśmy zapominać także o wodzie, która jest niezbędna do życia. Zapotrzebowanie na wodę jest cechą indywidualną i zależy nie tylko od wieku konia, ale także od rasy, stanu zdrowia, sposobu karmienia oraz temperatury, wilgotności otoczenia i upodobań. Najlepszym rozwiązaniem jest zagwarantowanie zwierzakowi stałego dostępu do wody, jednak gdy nie ma takiej możliwości, konie należy poić przed każdym posiłkiem, minimum 2 razy dziennie. Latem trzeba zwiększyć ilość podawanej wody do 5 razy dziennie.

Co dzieje się w przypadku nowej paszy, czy też suplementów dla konia?

Zdecydowanie trzeba je wprowadzać stopniowo. Konie nie lubią drastycznych zmian. Po za tym bakterie, które zasiedlają jelito grube i które biorą udział w procesie trawiennym, muszą przyzwyczaić się do nowych wyzwań. Pamiętajmy także o ważeniu podawanych dawek pożywienia. Karmienie na oko lub za pomocą miarki nie zda egzaminu, ponieważ każdy rodzaj paszy ma inną wagę w stosunku do swojej objętości. Decydując się na stosowanie miarek, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że miarki mają różne pojemności.

Jeśli nasza pasza jest przeterminowana, spleśniała, zapylona, zwietrzała czy też zawilgocona, bez zastanowienia powinniśmy się jej pozbyć, ponieważ w konsekwencji mogą wywołać u konia kolkę. Postawmy na wysoką jakość podawanej kaszy. Jeśli Koń wybiera się na trening, nie karmy go tuż przed i zaraz po treningu. Jeśli nakarmimy go przed treningiem, może dojść do zaburzeń trawienia, do kolki, czy też do zaburzeń swobodnego oddychania. Posiłek należy zaplanować na 3 godziny przed większym wysiłkiem. Ważnym aspektem prawidłowego żywienia konia jest także obserwacja konia. Regularnie sprawdzajmy jego kondycję, oceniając jego eskterier i badając tkankę tłuszczową. Pamiętajmy, że żywienie jest bardzo ważnym elementem opieki nad koniem. Należy zdać sobie sprawę, że niewłaściwe żywienie może mu po prostu zaszkodzić.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane