Do najbardziej popularnej kiszonki zaliczamy sianokiszonkę i kiszonkę z kukurydzy. Podczas kiszenia bardzo szybko obniża sie pH materiału wyjściowego co sprzyja dobrej konserwacji. Na produkt poddany kiszeniu działają bakterie kwasu mlekowego lecz bez udziału tlenu co jest bardzo ważną sprawą podczas kiszenia czy to trawy czy kukurydzy.
Sianokiszonkę produkuje się w balotach owiniętych szczelnie folią lub w silosach. Produkt z którego jest wytwarzana leży krócej na polu, dlatego nie gromadzi kurzu i zawiera więcej substancji odżywczych. Najlepsze warunki do zakiszania występują kiedy posiadamy ok 40 - 55% suchej masy materiału wyjściowego. Jeśli ta zawartość zostanie przekroczona może dojść do niepożądanych procesów fermentacyjnych, pleśnienia paszy, zakłóceń w procesie zakiszania. Możemy także otrzymać tzw. wilgotne siano, które już nie nadaje się do zakiszania.
Dobra sianokiszonka powinna się charakteryzować zapachem przypominającym chleb, lekko kwaśnawym, nie może pachnieć pleśnią, stęchlizną gdyż to dyskwalifikuje ją jako produkt podawany do skarmiania. Za takie problemy odpowiadają drożdże. Jeśli podamy zwierzętom zepsutą sianokiszonkę to liczmy się z tym, że konie mogą mieć biegunkę z silnym przebiegiem, kolkę a nawet ochwat.
Dzienna dawka wynosi 10-12 kg sianokiszonki, co daje średnio 2kg na 100k masy ciała zwierzęcia. Paszę treściwą i dodatki witaminowe powinno się podawać tak jak podczas zadawania siana.
Info: Folia kiszonkarska BOCK to jedna z najlepszych folii do szczelnego owijania sianokiszonki. Stabilizuje i zapewnia odpowiedni proces fermentacji. Zapewnia najwyższą barierę tlenową dostępną na rynku.
Konie chętnie ją jedzą, lecz takie jedzenie jest wysokoenergetyczne przy niskiej zawartości białka, co powoduje tycie koni. Jeśli podajemy zwierzakom taką kiszonkę należy dietę uzupełniać w składniki mineralne. Wraz z kiszonką można podawać słomę, która uzupełni niedobory włókna surowego. Dzienna dawka to 12 kg, powinno podawać się ja w trzech porcjach. Czasem taką kiszonkę podaje sie źrebakom poniżej 18 miesiąca życia, a niekiedy kucom, koniom ras małych i zimnokrwistych. W przypadkach szczególnych nawet koniom szlachetnej rasy.
Nie każdy z was może się zgodzić z informacjami zawartymi w materiale.
J.K