Śladowe pierwiastki w żywieniu koni

Zaliczamy do nich: Żelazo(Fe), Miedź(Cu), Cynk(Zn), Mangan(Mn), Kobalt(Co), Selen(Se), Jod(J). dostarczanie tych pierwiastków jest szczególnie ważne w fazie wzrostu koni oraz dużego wysiłku fizycznego.

Żelazo - odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia hemoglobiny(barwnik krwi odpowiedzialny za roznoszenie tlenu przez krwinki czerwone) oraz mioglobiny (barwnik mięśniowy). Obydwa te barwniki wykazują wysoką wydolność organizmu.

Niedobór żelaza mogą wywołać robaki, produkcja mleka, zranienia, pocenie się. Na 1kg wydzielanego potu koń traci 20mg żelaza. Wchłaniane jest ono w różny sposób, co zależy od związku w jakim się znajduje. Jego przyswajalność spada, gdy pobierane jest w połączeniu z fityną.

Płód rozwijający się w łonie matki otrzymuje ok. 45% łącznego zapotrzebowania na żelazo w ostatnim miesiącu ciąży. Żrebięta zaraz po urodzeniu mają bardzo niskie stężenie żelaza we krwi, redukują to podjadając paszę. Koń, który ma niskie żelazo jest apatyczny, posiada słabą kondycję fizyczną, cierpi na niedokrwistość i spadek wagi.

Miedź - dzięki temu pierwiastkowi lepiej jest przyswajane żelazo, naczynia krwionośne są utrzymane w dobrym stanie. Miedź, cynk i potas oddziaływają na siebie wzajemnie. Utrata miedzi w pocie jest niewielka. Podawanie odpowiednich ilości miedzi wysoko źrebnym klaczom oraz sysakom zapobiega zwyrodnieniom chrząstek stawowych. Natomiast nadmiar miedzi powoduje silne zatrucie i uszkodzenie wątroby.

Cynk - dla utrzymania zdrowej skóry, składnik enzymów rozkładających węglowodany oraz białka. Utrata następuje poprzez pocenie się (!0mg/kg). Dodatki cynku zalecane są w problemach skórnych i z kopytami. Jego przyswajanie zakłócają fityna i nadmierne ilości wapnia i miedzi.

Mangan - sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu jajników oraz związków mineralnych w kościach. Niedobory mogą wystąpić w miejscach, gdzie gleby są ubogie w ten pierwiastek. Zbyt duże dawki manganu prowadzą do anemii, niedobór do zmian w kościach.

Kobalt - potrzebny jest do syntezy witaminy B12, którą wytwarza flora jelita grubego. Niedobór skutkuje utratą apetytu, niedokrwistością i zaburzeniami procesu wzrostu.

Selen -  wpływa na układ mięśniowy wraz z obecnością witaminy E. Niedobór selenu prowadzi do zaburzeń układu ruchu, bolących mięśni, sztywności kończyn. Nadmiar tego pierwiastka objawia się przy dawce 3-4mg/kg suchej masy. Objawy nadmiaru to wypadanie włosów grzywy i ogona, pierścienie na kopytach, ślepota, kulawizna.

Jod - wpływa na procesy przemiany materii.  Dzienna dawka, która przekracza 20mg u klaczy źrebnych prowadzi w późniejszym czasie u źrebiąt do przerostu tarczycy i zmian kostnych. Niedobór u źrebaków może prowadzić do ogólnego osłabienia, zaburzeń wzrostu, braku sierści. U konie dorosłych do słabej kondycji, obrzęków kończyn, apatii, niskiej płodności u klaczy oraz mniejszej produkcji mleka.

J.K

Za zgodą wyd RM

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie