Według przysłowia, że każdy kij ma dwa końce (chodź zdarzają się trzy, ale ja będę trzymać się wersji standardowej) tak koński przewód pokarmowy także dwa końce posiada. Wcześniej była mowa o jamie ustnej, przełyku, żołądku to teraz czas na jelita.
Jelito cienkie w skład którego wchodzi: dwunastnica, jelito czcze i jelito biodrowe.
Papka pokarmowa „przygotowana" przez jamę ustną i po części żołądek, teraz będzie rozkładała się dwunastnicy, za pomocą enzymów produkowanych przez trzustkę i żółć. Enzymy są wydzielane w ilości ok. 5-10 litrów na 100kg masy ciała, co przyczynia się do rozkładu ok. 70% białek, 90% tłuszczów, 70% węglowodanów oraz tylko 30% skrobi pochodzącej z jęczmienia i kukurydzy. Lecz przyswajalność skrobi można poprawić poprzez podanie paszy rozdrobnionej w formie granulatu, lub poddanie jej obróbce termicznej. Żółć ma za zadanie przekształcenie tłuszczów w emulsję, co jest dużym ułatwieniem przy rozkładzie tej że emulsji przez enzym trzustkowy lipazę na glicerynę i kwasy tłuszczowe. W jelicie biodrowym gromadzi się płynna zawartość (92-95% wody) i od 2 do 6 razy na godzinę, ta zawartość jest dostarczana do jelita ślepego.
Jelito cienkie będzie spełniało swoją funkcję wtedy gdy:
Jelito cienkie rozkłada lekkostrawne substancje za pomocą enzymów (cukry, białka, tłuszcze, skrobie) wchłania produkty tego rozkładu(glukoza, fruktoza, aminokwasy, kwasy tłuszczowe) a także minerały i witaminy.
Po rozłożeniu i wchłonięciu związków pokarmowych jak to nazwę, następuje dalsza i końcowa droga do jelita grubego. Jelito grube składa się z jelita ślepego, okrężnicy małej, okrężnicy dużej i odbytnicy. Można nazwać to końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego, gdzie są rozkładane włókna surowe i niestrawione substancje odżywcze. Dochodzi tu także do przetworzenia witamin z grupy B, C i K.
Aby jelito grube dobrze funkcjonowało to powinno się:
Zadaniem okrężnicy małej, która jest na samym końcu, jest uformowanie niestrawionych resztek pokarmowych w formie kału. Na kał składają się niestrawione resztki pokarmowe, wydzieliny flory bakteryjnej, woda. Powinien być on błyszczący o zielono-brązowożółtym zabarwieniu, dobrze uformowany. Wszelkie odstępstwa od normy, obecność piasku w kale lub dziwny zapach sygnalizują na zaburzenia trawienia.
J.K