Co nieco o składnikach odżywczych

Aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki do życia, musimy także wiedzieć jak je karmić. Jakie pasze są potrzebne aby uregulować zapotrzebowanie na energię, podać wystarczającą ilość składników odżywczych. Zawsze powinniśmy uwzględnić przeznaczenie konia którego posiadamy, wykonywaną przez niego racę, jego wagę, rasę oraz kondycję.  

Do najczęściej podawanych zaliczamy włókna surowe. Są to nierozpuszczalne elementy łodyg lub łusek. Pasze zawierające takie włókna to: przerośnięta trawa, słoma, siano, koniczyna, lucerna i wysłodki z jabłek.

Sucha masa powinna zawierać co najmniej 18% dawki dziennej, dobra także będzie zawartość 25%.Włókno surowe o bardzo mocnej strukturze znajduje się w roślinach nie rozdrobnionych, ich dawka to 1kg/100kg masy ciała konia.  Brak tego „składnika" lub jego mocne ograniczenia może, źle wpłynąć na psychikę koni, jak i także na procesy trawienne. Natomiast ich nadmiar powoduje ograniczenie strawności dziennej paszy.

Konie pobierają energię z pokarmu co myślę każdy wie. Ta energia potrzebna jest do odbudowy tkanek, sprawnego przebiegu procesów życiowych, utrzymanie płodu, wzrostu, ruchu itp. Zapotrzebowanie na energię określa się w megadżulach (MJ).Zwierzę pobiera energię z tłuszczów przetwarzanych w jelicie cienkim na godzinę lub dwie po posiłku, następnie z kwasów tłuszczowych w jelicie grubym oraz glukozy.

Zwierzęta posiadają także zapas surowca energetycznego, którym jest glikogen gromadzony w wątrobie i mięśniach. Koń o bardzo dobrej kondycji może zgromadzić 20- 35 MJ energii. Tłuszcz jest także dobrym źródłem energii, lecz jego rozkład trawa dłużej niż glikogenu.  Koń u którego zapotrzebowanie na energię zostaje dobrze pokryte, jest zdrowy, gotowy do pracy.

Garść informacji o zapotrzebowaniu na energię:

  • Nadmiar spożywanej energii prowadzi do tycia, czego skutkiem jest spadek kondycji
  • Dłuższe niedobory mogą skutkować osłabieniem kondycji, spadkiem wagi, u klaczy ustaniu rui, zaburzeniami wzrostu
  • Takie zapotrzebowanie jest uzależnione od każdego końskiego organizmu, ilości tkanki tłuszczowej, grubości okrywy włosowej, a także czynników pogodowych.
  • U klaczy ciężarnych takie zapotrzebowanie wzrasta w ostatnich 3-4 miesiącach ciąży.
  • Zapotrzebowanie u młodych koni uzależnione jest od  fazy wzrostu, w której się znajdują

Aby wszystko dobrze funkcjonowało potrzebne są także składniki mineralne, witaminy, oraz woda. Jednym z takich składników jest białko, które tak jak u ludzi pełni rolę budulcową masy mięśniowej, kości. Ma także wpływ na rozwój płodu w ostatnim trymestrze ciąży, oraz laktację.  Jego ilości i zapotrzebowanie u koni podaje się w gramach białka strawnego. Ale taka wartość nie daje nam żadnych informacji o jakość danego aminokwasu tworzącego białka. Im nasz koń jest starszy tym bardziej nie ma dla niego znaczenia jaką ma jakość aminokwas, z wyjątkami nadbudowywania masy mięśniowej. Za dostarczeniem najważniejszych aminokwasów odpowiadają mikroorganizmy jelita grubego.

Kilka przykładów, kiedy białka brakuje lub jest go za dużo:

  • Nadmiar białka nie szkodzi koniom sportowym, lecz u niektórych osobników może dojść do zakłócenia pracy wątroby, gospodarki tlenowej, pojawia się niechęć do pracy, zwiększa się wydzielanie moczu, pocenie się lub nawet powstają opoje.
  • Dłuższy niedobór prowadzi do  osłabienia apetytu, zaburzeń wzrostu, spadku chęci do pracy, u klaczy w czasie laktacji spadku produkcji mleka, oraz utraty wagi.
  • Dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi Od 0,5 do 1 g na 1kg masy ciała  w dziennej dawce paszy. Zawartość wystarczająca to 8% masy suchej.
  • Okres laktacji u klaczy powoduje nawet trzykrotny wzrost zapotrzebowania na białko, które powinno stanowić 12-14% suchej masy dziennej dawki
  • Konie pracujące potrzebują 1,5g na 1 kg masy ciała dziennie. Białko powinno stanowić 8-10% masy suchej dzienne.
  • Ostatni trymestr ciąży to 10-12% suchej masy w dziennej dawce paszy

Pamiętajmy o tym, że posiadanie konia nie jest sztuką,  sztuką jest go dobrze wychować i zapewnić godne warunki do życia.

J.K

Za zgodą wydawnictwa RM.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie