Konie to zwierzęta bardzo wymagające, zarówno pod kątem pielęgnacji, jak i żywienia. To drugie ma wpływ nie tylko na rozwój fizyczny zwierzęcia, ale również na jego stan psychiczny, dlatego dobór odpowiedniej karmy jest niezwykle ważny dla utrzymania konia w dobrej kondycji.
Układ pokarmowy koni jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany w żywieniu. Komponując końską dietę trzeba więc trzymać się kilku podstawowych zasad, które pomogą zapewnić zwierzęciu prawidłową podaż pożywienia i wody, odpowiednią do jego wieku i kondycji fizycznej.
Żeby zrozumieć, dlaczego prawidłowa dieta odgrywa tak ważną rolę w hodowli koni, trzeba poznać budowę końskiego układu pokarmowego. Przypomina on układ ludzki, składa się bowiem z jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelit - cienkiego i grubego, oraz odbytu. Problem tkwi w żołądku - w porównaniu do reszty ciała, żołądek konia jest mały, a jego pojemność szacuje się na około 12 do 15 litrów. Dodatkowo, konie nie potrafią wymiotować, dlatego każda anomalia żywieniowa jest dla nich bardzo groźna i w skrajnych przypadkach, np. na skutek przekarmienia, może skończyć się pęknięciem żołądka i śmiercią zwierzęcia.
Komponując dietę dla konia należy dopasować ją do wagi i trybu życia zwierzęcia. Karmienie nie powinno odbywać się zaraz przed treningiem lub bezpośrednio po nim, ponieważ wysiłek fizyczny zmniejsza ukrwienie żołądka, a tym samym spowalnia trawienie, co może prowadzić do odkładania się w żołądku niestrawionych resztek pokarmowych. Poza tym, pełny brzuch uciska płuca zwierzęcia, utrudniając mu oddychanie, przez co koń może być niespokojny, a jego trening mniej wydajny.
W żywieniu konia ogromna rolę odgrywa podaż wody. Dorosły, ważący kilkaset kilogramów koń, wypija dziennie od 30 do nawet 70 litrów tego płynu. Dobrze, jeżeli zwierzę ma nieprzerwany dostęp do wody, jednak w przypadku, kiedy jest to niemożliwe, konia należy poić minimum 2 razy dziennie, a w warunkach zwiększonej temperatury, np. w lecie, 5 lub 6 razy dziennie. Za każdym razem woda musi być świeża i czysta.
Podstawą końskiej diety jest pasza w postaci siana, słomy, sieczki lub sianokiszonki. Punktem wyjścia w określeniu niezbędnej ilości dziennego pożywienia może być przelicznik: 1-2 kg paszy na każde 100 kg wagi konia. Co ważne, pasze należy ważyć, a nie podawać "na oko" lub za pomocą miarki. Różne rodzaje paszy mają różną objętość, dlatego warzenie jest jedyną metodą na dokładne sprawdzenie ilości podawanego pożywienia.
W szczególny sposób trzeba dbać o jakość podawanej paszy. Pożywienie nie może być zawilgocone, przeterminowane, spleśniałe lub skisłe, ponieważ szybko spowoduje dolegliwości trawienne, które odbiją się na kondycji konia. Warto wybierać jedynie sprawdzonych producentów, w których ofercie znajduje się odpowiednia pasza dla koni https://zooart.com.pl/pol_m_Konie_Pasza-dla-koni-4469.html. Zagrożeniem dla układu pokarmowego konia jest każda zmiana paszy. Wprowadzenia do diety nowych produktów lub suplementów trzeba dokonywać powoli, a w trakcie tego procesu obserwować zachowanie konia, po którym można poznać, czy nowa pasza nie powoduje problemów gastrycznych.
Każdy właściciel konia wie, że rodzaj i ilość paszy musi dostosować do wagi zwierzęcia, jego rasy, stylu życia, długości treningu i schematu dnia. Powtarzalność w czasie poszczególnych czynności i stałe pory karmienia pomagają utrzymać konia w dobrym stanie psychofizycznym.
Artykuł partnera