Zapiaszczenie jelit jest dość powszechnym problemem występującym u koni. Nie oznacza to natomiast, że można przejść nad tym do porządku dziennego. Zapiaszczone jelita uniemożliwiają prawidłową pracę układu trawiennego, co fatalnie odbija się na kondycji wierzchowca i może skutkować poważnymi chorobami, a nawet przedwczesną śmiercią zwierzęcia. Najważniejsza jest tutaj profilaktyka. Jak zatem zapobiegać zapiaszczeniu końskich jelit?
Na zapiaszczenie jelit zdecydowanie najczęściej narażone są konie wypasane na ubogich w roślinność pastwiskach. Problem ten zwykle pojawia się wczesną wiosną, kiedy to zwierzęta nie mają jeszcze możliwości swobodnego skubania bujnej trawy i siłą rzeczy do ich układu pokarmowego trafia spora ilość piasku. W miarę możliwości staramy się więc unikać wyprowadzania koni na piaszczyste wybiegi, a już na pewno w celu zaspokojenia ich potrzeb żywieniowych.
Jeśli widzisz, że na padoku występuje uboga roślinność i wysokie zapiaszczenie, to nie pozwalaj koniowi skubać trawy. Zadbaj natomiast o dostarczenie mu odpowiedniej ilości dobrego jakościowo siana, które można rozłożyć na płachtach czy umieścić w paśnikach. To zniechęci zwierzę do sięgania po świeże, ale jeszcze słabo rozwinięte rośliny.
Oczywiście koń powinien mieć możliwość przebywania poza stajnią i swobodnego wypoczynku na pastwisku, jednak jesienią czy wczesną wiosną ograniczamy mu możliwość naturalnego wypasu. Widząc, że na pastwisku dominuje piasek i ziemia w pierwszej kolejności przygotowujemy wierzchowcowi odpowiednią ilość siana, a dopiero później wypuszczamy go na teren.
Każdy doświadczony hodowca koni czy właściciel stajni ma sprawdzonego dostawcę siana. Jeśli nie wiesz, od kogo je kupować, to poproś o opinię np. lokalnego weterynarza czy zapytaj o to w miejscowej szkółce jeździeckiej. Nie ryzykuj podawania koniowi siana niewiadomego pochodzenia, które może być zapiaszczone.
Zapewnij koniowi stały dostęp do świeżej wody
Częste picie wody minimalizuje ryzyko zapiaszczenia jelit, dlatego koń musi mieć cały czas dostęp do chłodnego płynu, nie tylko w stajni, ale też na pastwisku i padoku. Często wymieniaj wodę, by zwierzę nie piło płynu zawierającego zanieczyszczenia, w tym piasek.
Dodatkowo u koni, które są zagrożone wystąpieniem u nich problemu zapiaszczenia jelit, wskazane jest podawanie specjalnych preparatów poprawiających funkcjonowanie układu trawiennego. Poleci Ci je weterynarz.