Płukanie oka

Należy przygotować:

1)    Dokładnie przefiltrowany napar z rumianku lub roztwór fizjologiczny (Na Cl 0,9%)
2)    Lekko ciepłą wodę
3)    Ręcznik
4)    Strzykawkę z igłą

Płyn powinien mieć temperaturę ok. 370C ( w celu sprawdzenia temperatury, powinno się wewnętrzną stronę nadgarstka skroplić płynem : powinien być ledwo wyczuwalny. Należy wciągnąć go do strzykawki, po czym wyrzucić igłę. Jeżeli płyn jest za chłodny, trzeba go ogrzać w letniej wodzie.
Konia ustawić w taki sposób aby nie miał możliwości cofnięcia się lub odskoczenia w bok. Przez kantar na wysokości nosa i kości policzkowej przełożyć ręcznik aby ochronić pysk konia przed zmoczeniem.

Jedna rękę położyć na grzbiecie nosa, przykładając palec wskazujący do zagłębienia nad górna powieką. Lekko naciskając palcem skórę, przesunąć aż do górnej krawędzi oczodołu podnosząc w ten sposób górną powiekę.  Jednocześnie przesunąć dolną kciukiem w dół. W drugiej ręce przytrzymać kantar i strzykawkę z płynem.

Strzykawkę ustawiamy tuz za okiem, aby jej końcówka była skierowana ku dołowi w stronę oka. Końcówka strzykawki nie powinna być zbliżona do oka więcej niż na 1 cm. Nie zwlekając spryskać zewnętrzny kącik oka tuż na górna powieką i przesuwając strumień płynu po przekątnej oka w kierunku jego wewnętrznego kącika, wpuścić parę kropel w worek spojówkowy.

Płukanie nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund. Liczmy się z tym, że koń szarpnie głową w momencie pierwszego kontaktu z płynem, aby uniknąć urazu gałki ocznej, końcówkę strzykawki nie powinno trzymać się za blisko oka. Najlepiej aby robiła to doświadczona osoba.

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane