Jest to zapalenie tworzywa kopytowego o podłożu toksycznym lub mechanicznym. Źródłem zapalenia o podłożu toksycznym jest pobranie przez konia za dużej ilości paszy treściwej, a w przypadku koni otyłych, przede wszystkim kucyków, młodej trawy, koniczyny, lub innego wysokobiałkowego pokarmu.
Nadmierna ilość białka powoduje zmianę składu flory bakteryjnej w jelicie, związana z rozwojem bakterii kwasu mlekowego.
Zwiększona produkcja kwasu mlekowego i zakwaszenie treści pokarmowej wywołują dalsze zaburzenie procesów trawiennych i powstanie toksyn, które przez błonę śluzową dostają się do krwi.
W skutek tego dochodzi do zakłóceń obiegu krwi w obrębie kopyt i do zmian polegających na powolnym niszczeniu aparatu łączącego kość kopytową z puszka rogową. W wyniku takich zmian może nastąpić rotacja i (lub) obniżenie się kości kopytowej, jej osuwaniu się towarzyszy zapadanie się koronki i tworzenie wklęśnięć w przedniej ścianie kopyta. W przewlekłym przebiegu ochwatu kość kopytowa może nawet przebić podeszwę.
J.K