Jak dostosować zakres zwrotu?
Jak przy innych ćwiczeniach jeździeckich, tak i tutaj ważny jest ruch do przodu. Jeżeli twój koń zaczyna zwalniać lub wykazywać brak chęci do ruchu naprzód podczas wykonywania zwrotu na zadzie, to spróbuj zrobić jeszcze jeden, lub dwa kroki w tym ćwiczeniu, a następnie zaciśnij obie łydki i poproś konia o ruch do przodu po prostej. Przeplataj to ćwiczenie stosując od czasu do czasu jadę prosto, aż będziecie w stanie wykonać zwrot o 360 stopni lub nawet więcej.
Czasem jeszcze jeźdźcy robią błąd i zwrot na zadzie jest dość obszerny, ponieważ jeździec zapomniał przytrzymać zewnętrzną wodzę. Zewnętrzna wodza jest tą, która wyznacza zakres zwrotu. Jeżeli chcemy aby koń zacieśnił kółko, powinniśmy zacisnąć zewnętrzną dłoń na wodzy i wykorzystać ją jako wodzę podtrzymującą.
Czasem także zwrot na zadzie jest za bardzo obszerny, a spowodowane jest to nadmiernym ograniczeniem łopatek konia przez użycie wewnętrznej wodzy jako wodzy pośredniej w przeciwnym kierunku do wykonywanego zwrotu. Większość popełnia taki błąd, ponieważ próbują utrzymać wygięcie konia co jest nie potrzebne. Jeżeli wykonujemy zwrot na zadzie w lewo, to obie ręce powinny przesunąć się w lewo, aby poprowadzić przód konia dookoła zadu.
Jak utrzymać wygięcie ?
Jeśli koń utraci wygięcie, to utraci także automatycznie zaangażowanie wewnętrznej zadniej nogi. Tak więc trzeba utrzymać pomoce do wygięcia. Zacznijmy od zgięcia potylicy przez pulsacyjne zaciskanie wewnętrznej wodzy. Potem poluzuj napięcie. Zwierze samo powinno utrzymywać zgięcie do środka.
Jeżeli prosisz aby koń zgiął się w potylicy używaj wewnętrznej łydki na popręgu, pilnując także wewnętrznej łydki leżącej za popręgiem.
Jak kontrolować zadnie kończyny ?
Zadnie nogi konia powinny się poruszać w górę i dół w rytmie stępa, zwierze powinno je stawiać tuż przed miejscem z którego je oderwało.
Jeżeli koń obraca sie dookoła nieruchomej wewnętrznej tylniej nogi, to utracił rytm stępa. Jeżeli koń posiada do tego skłonności, w trakcie nauczania wykonuj zwrot na większym kole. Po pewnym czasie zmniejszaj powoli średnice koła, utrzymując aktywność zadnich kończyn, akcentuj to poprzez rytmiczne przytrzymywanie i odpuszczanie wewnętrzną łydką przy każdym kroku. Lekko zluzuj wewnętrzną wodze, żeby nie przeszkadzać ani nie blokować wewnętrznej zadniej nogi konia w głębokie wkraczanie pod kłodę.
Czasem także można zauważyć jak koń unika głębszego zginania stawów poprzez wchodzenie do środka zwrotu wewnętrzną zadnią nogą. Na przykład, jeśli wykonujesz zwrot na lewo, jego lewa tylna kończyna stąpa w lewy Bk, jakby robił ustępowanie od zewnętrznej łydki jeźdźca. Aby tego unikać przygotuj konia przez większe zaangażowanie jego wewnętrznej zadniej nogi i jedź łopatka do środka aby nie przestawał używać tej nogi.
Za zgodą wydawnictwa Galaktyka Jane Savoie „od półparady do zebrania" J.F