Zwany potocznie jako trawers, jest ćwiczeniem dzięki któremu możemy uelastycznić konia, a także poprawić jego zrównoważenie. Wykonywanie tego ćwiczenia poprawia mobilność zadu, sprawdza posłuszeństwo konia na działanie zewnętrznej łydki jeźdźca. Zad do środka można wykonywać we wszystkich trzech chodach po liniach prostych jak i po kole.
Zad do środka jest chodem bocznym, podczas którego koń jest lekko wygięty wokół wewnętrznej łydki jeźdźca. Jeżeli koń porusza się na prawo, to będzie wygięty dookoła prawej łydki jeźdźca. Jego przednie nogi pozostaną na ścieżce po której się porusza, a tylne przesuną się ze ścieżki do środka o mniej więcej 30 stopni. Koń patrzy w kierunku, którym się porusza.
Zewnętrzna zadnia noga konia chowa się z tyłu przedniej wewnętrznej. Tak więc jeśli staniesz na wprost konia poruszającego się zadem do środka to zobaczysz tylko jego trzy kończyny.
Pomoce do ćwiczenia zad do środka na lewo :
Dosiad : ciężar ciała na lewej kości kulszowej. Zewnętrzna łydka jest przyłożona za popręgiem, pnie warz prosi zad konia o przesunięcie. Skup się na utrzymaniu ciężaru ciała nad wewnętrzną łydką.
Lewa łydka : na popręgu wspomaga wygięcie konia dookoła niej a także prosi o lepsze zaangażowanie wewnętrznej zadniej kończyny.
Prawa łydka : za popręgiem pomaga w utrzymaniu wygięcia konia dookoła wewnętrznej łydki jeźdźca, jak i także przesuwa zad konia dalej od ściany ujeżdżalni.
Lewa wodza : pulsuje i prosi o zgięcie do środka
Prawa wodza : działa podtrzymująco, utrzymując stałe napięcie, zapobiega nadmiernemu zgięciu szyi.
Obie wodze : utrzymują przód konia na ścieżce, lecz dominuje wodza zewnętrzna, a wewnętrzna pomaga w utrzymaniu zgięcia.
Kolejność w używaniu pomocy
Jeśli koń utrzymuje regularność chodów, dobrze reaguje na pomoce i jest spokojny, to zacznij naukę w stępie. Lecz jeżeli nie jesteś pewna czy stęp będzie „bezpiecznym" chodem, to zacznij od kłusa.
Najpierw upewnij się czy uzyskałaś odpowiednie wygięcie konia . jeśli tego nie zrobisz to nie uzyskasz porządanego efektu, ponieważ zamiast zadu do środka uzyskasz tylko ustępowanie od łydki. Jeżeli koń ma problemy z wygięciem, to wjedź w rogu na małe koło i zostań tam tak długo, aż uzyskasz odpowiednie ustawienie.
Utrzymanie tempa i rytmu
Podczas ćwiczenia zad do środka zdarza się, że konie tracą rytm. Takie problemy mogą ukazać się u konie, które nie są dość elastyczne lub silne, aby poradzić sobie z tego typu ćwiczeniem. Jeżeli czujesz, że koń zwalnia lub zaczyna walczyć, zminimalizuj trudność:
Jak utrzymać wygięcie
Jest to niezbędne, podczas wykonywanie tego ćwiczenia. Jeżeli koń protestuje przed prawidłowym wygięciem, zacznij wykonywać to ćwiczenie poprzez jazdę na wolcie. Potem zrób kilka kroków zadu do środka i szybko przejdź na kolejna woltę zanim koń straci wygięcie. Jak koń stanie się bardziej elastyczny, będzie można wykonywać to ćwiczenie zwiększając liczbę kroków.
Innym sposobem w jaki koń może stracić wygięcie, będzie pozwolenie zwierzęciu na to, żeby jego przednie kończyny nie poruszały się na wprost do ściany ujeżdżalni. Koordynacja wodzy(stałe napięcie na zewnętrznej wodzy, która działa jak otwierająca i prowadzi przód konia bliżej ściany, oraz pulsująca wewnętrzna, podtrzymuje ustawienie) lecz także miejmy na baczności wewnętrzną łydkę.
Jak utrzymać kąt
Wielu jeźdźców ma z tym nie lada problem. Zapamiętajmy, że przednie nogi konia powinny poruszać się po ścieżce równolegle do ściany lub ogrodzenia. Koń powinien by przy tym lekko wygięty. Wiele osób czasem nie rozumie słowa „lekki", „lekko" i usiłują utrzymać mocne wygięcie konia , za mocno przyciągając głowę konia do środka. Koń nie jest gumą, którą możemy wyginać jak tylko mamy ochotę !
Zapamiętaj , że jeżeli kąt jest za duży, koń najprawdopodobniej stracił wygięcie i także Ty utraciłeś cel, nad którym pracowałeś. Korzystaj zawsze z pomocy osoby stojącej. Wygięcie jest małe i zad nie wiele się przesuwa. Jeżeli prosisz o większe wygięcie, to wykonaj te ćwiczenie krócej. Lepiej jest wygiąć konia prawidłowo, niż utracić ustawienie z powodu zbyt dużego kąta wygięcia.
J.F
Na podstawie książki Jane Savoie
„ Od półparady do zebrania" za zgodą wyd Galaktyka