Uelastycznianie dla zwiększenia równowagi i harmonii cz 2

Test na przepuszczalność

 

Kiedy już wykonasz kilka serii potrójnych „rozluźnień”, przekonasz się, że koń zaczyna rozluźniać grzbiet, obniża głowę i szyję, porusza się dłuższymi, bardziej płynnymi krokami. To jest to czego szukasz. Na pewno zastanawiasz się jak dugo ma trwać rozluźnienie i czy będzie dobrze jeśli będziesz rozluźniać tylko jedna stronę konia bez względu na to, w jakim kierunku poruszasz się po ujeżdżalni. Aby odpowiedzieć na te pytania, podam trzy sposoby określenia tego momentu, w których Kon jest już rozluźniony.

1.    Zanim przystąpisz do rozluźniania, postaraj się ocenić, jak dużo ciężaru masz na wodzach, kiedy koń idzie z wyprostowaną szyją. Potem oceń, z jaką siłą musisz działać, aby wygiąć szyje konia tak, aby patrzył na godzinę 10.00 lub 11.00. Może się okazać ,że ciężar wzrośnie z jednego do trzech, a nawet ośmiu kilogramów. Kiedy koń jest przepuszczalny, powinnaś być w stanie go zgiąć w szyi bez użycia dodatkowej siły. Nie stanie się to z dnia na dzień. Jeżeli na początku trzeba był używać siły ośmiu kilogramów, a teraz wystarczy sześć, to wiesz, że Kon stał się bardziej przepuszczalny. Krok po kroku, siła, z jaką musisz działać na wodze, zmniejszy się z sześciu do pięciu, trzech kilo i wreszcie dojdziesz do tego, że nie będziesz działać z taka sama siłą na wodze przed, w trakcie i po rozluźnianiu. Zwykle dzieje się to szybciej na jedną stronę. A więc skoncentruj się nad rozluźnianiem strony, która wymaga większej uwagi. Może się zdarzyć, że 80% czasu poświęcisz na rozluźnianiu lewej strony, a 20% prawej. Słuchaj tego co koń ma ci do powiedzenia, i rób to, czego najbardziej potrzebuje.

2.    Jeśli po serii trzech zgięć Kon opuszcza głowę, to dobry znak wskazujący, ze został rozluźniony. Ale idealnie byłoby , kiedy zacząłby opuszczać głowę w trakcie rozluźniania. Jeżeli wydłuży krok i obniży szyję, a także będzie wyciągał głowę, szukając wędzidła za każdy razem, kiedy go zginasz, to będzie wskazywało na rozluźnienie.

3.    Jeśli robisz to ćwiczenia na przepuszczalnym koniu, jego szyja jest jedną z części ciała. Która wychodzi poza linie, po której koń się porusza. W trakcie wykonywania zgięcia jego ciało porusza się w linii prostej, nawet jeżeli nie podtrzymuje się go silnymi pomocami. Wiesz, że Kon jest sztywny, jeżeli używasz wewnętrznej wodzy, a jej działanie odbija się rykoszetem, co powoduje uciekanie zadu na zewnątrz.

Rozluźnianie w potylicy
Jest to druga bardziej subtelna forma rozluźniania konia. Pomaga ona rozluźnić się tylko w potylicy. Możesz to zrobić jeżeli masz kłopot z wyginaniem konia na kole, jeśli jest zablokowany na wędzidle lub przekręca głowę w bok. Będzie wiadomo kiedy zrobić to ćwiczenie, jeżeli stwierdzisz iż trudno go wygiąć do wewnątrz na kole podczas zakrętów i ustępowania od łydki.

Poruszając się po kole w linii prostej w stępie, poproś konia, by co kilka kroków najpierw zgiął się na zewnątrz, a potem do wewnątrz. Zacznij od przekręcenia dłoni palcami do góry, jakbyś przekręcała klucz w zamku. Kiedy Kon jest luźny w potylicy, będzie z własne woli patrzył w kierunku, w którym g wyginasz, nawet jeżeli twoja dłoń wróci do zwykłej pozycji. Po wykonaniu tego manewru koń powinien patrzeć w kierunku, w którym go skierowałaś, do czasu aż poprosisz go o zmianę ustawienia prostując go lub wyginając w drugą stronę. Nie powinnaś przytrzymywać zgięcia za pomocą wodzy. Kiedy uda się to w stępię to powinnaś spróbować w wyższych chodach.

 Podczas rozluźniania potylicy trzeba pamiętać, by po drugiej stronie używać biernej wodzy  podtrzymującej. Inaczej koń wygnie szyję, co spowoduje, że wartość ćwiczenia zostanie utracona. Kiedy koń jest zgięty na lewo lub prawo pozycja szyi nie powinna się zmieniać – ma być prosta na liniach prostych i wygięta na łukach. Zarówno zewnętrznie jaki i wewnętrznie oko powinno być z pozycji jeźdźca prawie niewidoczne.


na podstawie książki Jane Savoie

" Wszechstronne szkolenie koni" za zgodą wyd Galaktyka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane