Typowe kontuzje w jeździectwie

Choć jeździectwo wydaje się być sportem mało wymagającym fizycznie, to w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Jeźdźcy, w tym amatorzy, bardzo często ulegają różnego rodzaju kontuzjom. Jest to sport przeznaczony wyłącznie dla osób sprawnych fizycznie, a przy tym regularnie dbających o swoje ciało, co pozwala zminimalizować ryzyko doznania urazu. Te najczęstsze kontuzje w jeździectwie omawiamy w naszym poradniku.

Urazy ortopedyczne

Zacznijmy „z grubej rury”, czyli od poważnych kontuzji ortopedycznych. Narażony na nie jest każdy jeździec, zwłaszcza niedoświadczony, który pomimo słabych umiejętności poczuł się w siodle zbyt pewnie. Do takich kontuzji najczęściej dochodzi w wyniku upadku z konia. Mamy tutaj na myśli złamane kości kończyn górnych i dolnych, wybity bark, zwichnięcia, złamane i pęknięte żebra, urazy kręgów, złamanie lub pęknięcie obojczyka etc.

Naciągnięcia i naderwania mięśni

Jazda konno jest specyficznym sportem, który mocno angażuje wybrane partie mięśniowe, jednocześnie pozostawiając w bezczynności inne. Efekt jest taki, że jeśli jeździec nie dba o kompleksowy, zbilansowany trening całego ciała, to w pewnym momencie mogą zacząć mu doskwierać kontuzje mięśniowe.

Ból kręgosłupa

Jeździectwo bardzo mocno obciąża kręgosłup, szczególnie odcinek lędźwiowy. W tym sporcie normą są bóle pleców, krzyża, ataki rwy kulszowej i różne postaci dyskopatii. Aby temu zapobiegać należy intensywnie ćwiczyć mięśnie przykręgosłupowe oraz odciążać kręgosłup podczas innych form aktywności niezwiązanych z jeździectwem.

Urazy kolan

Stawy kolanowe są bardzo obciążone podczas jazdy konno. Wynika to z tego, że jeździec przez cały czas musi mocno wspierać swoją pozycję w siodle właśnie przy pomocy kolan. Specyficzne, nienaturalne ułożenie stawów sprzyja naderwaniom, zapaleniom ścięgien, a w skrajnym przypadku także zerwaniu więzadeł.

Do listy typowych kontuzji w jeździectwie można dopisać również naderwania i zerwania mięśni nóg (szczególnie mięśni przywodziciela i łydki), naderwania i zerwanie ścięgna Achillesa czy uszkodzenie tkanek miękkich okalających stawy biodrowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane