Sprawy osobiste – dosiad

Znaczenie dobrego dosiadu
Zrównoważony dosiad w każdej dyscyplinie jeździeckiej wygląda inaczej. W ujeżdżeniu, westernie i dyscyplinie Saddle jeźdźcy mają długie strzemiona, a ich ramiona, biodra i pięty są w jednej linii. Skoczkowie i jeźdźcy wszechstronni używają krótszych strzemion, aby być w równowadze, muszą siedzieć lekko pochylenie do przodu. Zauważ, że we wszystkich przypadkach ramiona jeźdźca są w linii prostej nad ich stopami. Czyli dobra równowaga dla ciebie, oznacza  równowagę specyficzną dla twojego stylu jazdy. Jednym wspólnym mianownikiem dla efektywnej jazdy we wszystkich dyscyplinach jest posiadanie zrównoważonego i niezależnego dosiadu.

Praca nad dosiadem na lonży
Niezależny dosiad oznacza, że można używać jednej części ciała, nie oddziaływująco na inne części. Jesteś w stanie użyć prawej nogi, nie szarpiąc za prawą wodzę. Lub możesz delikatnie zamknąć prawą dłoń, nie ciągnąc przy tym wodzą wstecz. Albo potrafisz odnaleźć równowagę nie wisząc na wodzach.
Jedynym z najlepszych sposobów, jest praca na lonży. Nie trzeba się martwić kontrolowaniem i kierowaniem koniem, kiedy próbujesz się pozbierać i przywrócić kontrolę nad własnym ciałem. Potraktuj to jako wspaniała okazję do skupienia się na własnej osobie i na swoim dosiadzie.

Pierwsze czego potrzebujesz to dobry wierzchowiec. Jeżeli twój koń wpada w histerię kiedy usłyszy silnik traktora, lub wykorzystuje sytuację twojej słabości, to prawdopodobnie na ten czas będzie dobrym pomysłem skorzystać z usług konia bardziej zrównoważonego.

Ogranicz sesję do 15-20 minut, ponieważ ruch po małych kołach może męczyć konia. I pamiętaj aby zmieniać kierunek jazdy w połowie sesji. Przygotuj konia zakładając mu siodło, ogłowie, kawesan do lonżowania oraz wypinacze. Skręć wodze ogłowia naokoło siebie i przełóż prze nie podgardle, żeby nie przeszkadzały. Będziesz jeździć bez wody. Musisz utrzymać równowagę nie wisząc na nich.

Przymocuj wypinacze tak, aby koń na zakrętach nie wypadał łopatką. Mogą one także utrzymać konia w zaokrąglonej sylwetce, dzięki czemu, będzie ci łatwiej wysiedzieć kłus i galop.

Ćwiczenia wyrabiające niezależny dosiad
Twój cel  to wykonanie powolnych ruchów jedną częścią ciała przy jednoczesnym utrzymaniu kontroli nad pozostałymi częściami ciała niezaangażowanymi w ćwiczenie.
Wszystkie te ćwiczenia należy wykonywać w stępie. Pozwól aby osoba lonżująca w pełni mogła kontrolować konia i regulować tępo jego chodu.

1.    Odepnij strzemiona lub przełóż je z przodu siodła. Ułóż nogi w prawidłowej pozycji, aby ramiona, biodra i stopy były przedłużeniem linii prostych poprowadzonych do każdej pięty w górę. Ustaw ręce w pozycji jeździeckiej, z ramionami zgiętymi w łokciach i dłońmi delikatnie zamkniętymi jakby trzymały wodze. A teraz powoli zacznij wykonywać obroty głową w prawo i lewo. Sprawdź swoją pozycję ciała. Czy nogi są wyprostowane, czy dłonie są stabilne, czy prosty jest tułów

2.    Ramiona. Zataczaj nimi powolne, duże koła. Zawsze wykonuj obroty do tyłu, dzięki czemu otwierasz klatkę piersiową. Najpierw zataczaj koła jedna ręką, a następnie drugą. Wykonując to ćwiczenia sprawdzaj czy reszta ciała jest spokojna i pod kontrolą.

3.    Obroty barkami. Wykonuj obroty barkami do góry, do tyłu i do dołu w taki sam sposób, jak robi się to wcześniej z ramionami.
4.    Obroty tułowia. Obie ręce wyciągnij prosto i na boki i powoli wykonuj obroty tułowia raz w lewo, raz w prawo. Staraj się utrzymać biodra prosto i nie podciągaj nóg.

5.    Wiatraki. Wyciągnij ramiona do góry nad głowę, a następnie powoli opuszczaj je w dół. Następnie powróć do pozycji jeździeckiej.

6.    Nożyce. Wykonuj wolne wymachy jednocześnie obiema nogami: jedną to przodu, a drugą do tyłu. Wyciągnij palce stóp i zablokuj kolana. Potem powoli zmieniaj pozycje nóg, tak jakby to były nożyce. Staraj się utrzymać biodra i tułów prosto.

7.    Odstawianie łydek. Ustaw nogi w prawidłowej pozycji jeździeckiej, potem unieś je na boki, tak aby uda i łydki nie dotykały siodła i żeby utrzymać równowagę, balansując na samych pośladkach. Postaraj się nie odchylać przy tym do tyłu i nie zaokrąglać ramion. Jeżeli na chwilę stracisz równowagę, to podtrzymaj się łęku siodła, do momentu aż się pozbierasz. I ćwicz dalej.

Rozwijanie prawidłowego dosiadu bez lonży
Jeżeli ćwiczenia na lonży stają się niemożliwe, to nadal można korygować dosiad. Wyrobienie dobrego nawyku jazdy zajmuje ok. trzech tygodni. A więc jeżeli jeździsz to popracuj nad częściami ciała, które wymagają korekty.
Jeżeli masz skłonność do złego utrzymywania nóg, łydki uciekają ci do przodu, blokujesz pięty w strzemionach, a palce stercza ci na boki codziennie wykonuj ćwiczenie, które ci pomoże w korekcie twoich błędów.

Wyjmij nogi ze strzemion i machaj nimi na przemian raz jedna raz drugą do tyłu tak daleko jak na to pozwalają ci biodra. Następnie pozwól nogom opaść dookoła  boków konia w pozycji trochę za bardzo przesuniętej do tyłu w stosunki do linii pionowej. Kiedy dojdziesz do momentu, iż twoje nogi chcą pozostać w tej pozycji, przestań wykonywać to ćwiczenie i pozwól im znaleźć odpowiednie miejsce.

Staraj się korygować swoje ciało po kawałku wykonując ćwiczenia codziennie prze kilka minut.
Jeżeli masz tendencje do pochylania  się do przodu, odchylaj się mocno do tyłu. Jeżeli unosisz pięty w górę, wypychaj je w dół z całych sił. Jeżeli ramiona utrzymujesz sztywne i proste, zginaj je w łokciach i chowaj z tyłu za plecami. Jeżeli masz tendencje do usztywniania się, staraj się siedzieć niechlujnie i luźno. Jeżeli się garbisz, wyciągnij się i staraj się być wyższa. Utrzymuje te skrajne pozycje prze kilka sekund, a następnie rozluźnij się i powtórz ćwiczenie.

 Trzeba nauczyć się jeździć galopem w pełnym dosiadzie. Jeżeli odchylasz tyłów do tyłu, tak aby twoje biodra przy każdym skoku galopu przesuwały się do przodu, będziesz zachęcać konia, aby bardziej podstawiał zad. Kiedy w późniejszym etapie szkolenia zaczniesz pracować, aby koń sam się niósł, taki rodzaj dosiadu jest niezbędny ponieważ twój tułów nie będzie obciążał zbytnio przodu konia.

na podstawie książki Jane Savoie

 

" Wszechstronne szkolenie koni"

wyd Galaktyka

fotografia Aleksandra Wianecka

ZR Żabno 2008

www.galopada.digart.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie