Rozwiązywanie problemów przez pracę na ujeżdżalni.

Napięcia

Aby uzyskać konia, który sprosta stawianym wymaganiom i praca z nim stała się satysfakcjonująca potrzebujemy przede wszystkim konia zrelaksowanego. Każda próba nauczenia czegoś konia zdenerwowanego i spiętego jest skazana na niepowodzenie i jest tylko stratą czasu.

Najważniejszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać jest to, że koń składa się z ciała jak i z umysłu. Jeżeli obierzemy sobie za cel odprężenie fizyczne konia, to powinniśmy rozluźnić. W miarę jak ciało konia zaczyna się rozluźniać i relaksować, okazuje się iż zmniejsza się jego napięcie psychiczne. Pamiętajmy także, że szybkość jazdy i napięcie Ida w parze; dlatego tez najlepszym chodem do rozprężania jest wolny kłus. We wcześniejszych artykułach jest mowa o pozyskaniu energii przez co poprawności chodu, lecz w tym wypadku nie potrzebujemy uzyskać energii od konia gdyż podstawowym celem jest obniżenie napięcia. Słowo „energia" powinno nam kojarzyć się ze słowem „więcej". Jeżeli poprosimy o energię, to będziemy oczekiwać od konia więcej tego co aktualnie mamy, np. jadąc kłusem prosimy konia o „energię" aby zagalopować.

A wiec jeżeli mamy usztywnionego konia i chcemy od niego „więcej" otrzymujemy bardziej usztywnionego konia poruszającego się krótkimi kroczkami. Dlatego zanim poprosimy konia o energie powinniśmy się upewnić czy jest dobrze odprężony.

Kiedy zauważymy, że koń zaczyna się rozprężać możemy stopniowo wymagać od niego więcej, lecz kiedy zauważymy, iż napięcie wzrasta powinniśmy zwolnic i powoli zacząć od nowa pozyskiwać energię, po to aby nasz koń był zawsze odprężony.

Przyspieszanie i ponoszenie

Jeżeli koń ma tendencję do przyspieszania poza twoją kontrolą i, kiedy go prosisz o zwolnienie a on nie słucha, weź go na małe kółko. Pamiętaj aby nigdy nie ciągnąć za wodze, ponieważ powstrzymujesz zaangażowanie zadnich nóg, a kiedy tak się dzieje grzbiet konia zapada się a głowa idzie do góry.

 Jest pewne ćwiczenie dla koni, które wiecznie się spieszą: Pracuj na dużym kole, i gdy tylko koń zacznie się spieszyć przejdź na mniejsze koło wewnątrz większego i pozostań tam tak długo dopóki koń się nie uspokoi, a następnie powoli przejdź na większe. Jeżeli koń zacznie znów przyspieszać bez względu ile czasu jeździłaś po dużym kole, natychmiast zjedź na małe.

Kiedy będziesz już oddziaływać na konia, postaw mu większe wyzwanie i zastosuj linie proste, na których ponownie będzie próbował ucieczki. Jak tylko zacznie przyspieszać weź go na małe koło i pozostań tam do czasu aż zwolni. A następnie wróć na linie proste.

Teraz pomyślmy, że koń pędzi w kłusie, zastosuje te same pomoce co do zatrzymania. Postaraj się spowolnić ruch konia prawie do zatrzymania, lecz kiedy zwierze będzie chciało się zatrzymać rozluźnij dłonie i pozwól mu pójść naprzód bardziej opanowanym rytmem. Rób to tak często jak uważasz to za konieczne.

Jeśli masz konia, który nie podstawia dostatecznie zadnich nóg pod kłodę i jego kroki są płytkie, ma się wrażenie niekontrolowanego chodu. Zamykasz łydki aby bardziej zaangażować zadnie nogi, a otrzymujesz przyspieszenie, poproś konia o ustępowanie od łydki. Ten manewr zmusi go do zwolnienia, ponieważ spowoduje głębsze podstawienie zadnich nóg pod kłodę. Jeżeli poczujesz że koń zwolnił niezwłocznie go nagrodź i wyprostuj, lecz jeżeli znów powtórzy się sytuacja ty także powtórz swoją i poproś go o ustępowanie od łydki. (ćwiczenie dla koni, które potrafią ustępowanie od łydki) Jeżeli jesteś na ujeżdżalni to wykonuj ustępowanie od łydki w pozycji głowa do ściany.

Inny problem stawia koń, który przyspiesza z powodu swojej niepewności co ma wykonać podczas lotnej zmiany nogi w galopie. Dotyczy to także sytuacji ,w której chcesz zmienić nogę poprzez przejście do kłusa, lecz jak tylko zakłusujesz, to koń przyspiesza.

Spróbuj zagalopować na prawą nogę. Wjedź na linię, która dzieli ujeżdżalnię po przekątnej. Na środku przejdź do kłusa i natychmiast poproś konia o ćwiczenie „łopatka do środka na czterech śladach" na lewo. Staraj się utrzymać silne działanie lewej nogi na popręgu, aby nie zniosło konia z przekątnej na lewo. Do końca linii przekątnej utrzymuj ustawienie łopatka naprzód w kłusie, potem wyprostuj konia i zagalopuj na lewą nogę. Powtórz to samo ćwiczenie na drugiej przekątnej. Jazda łopatką naprzód zapobiega przyspieszaniu konia w kłusie, ponieważ ten manewr zmusza konia do lepszego zaangażowania wewnętrznej zadniej kończyny i powoduje jej głębsze podstawienie.

Za zgodą wyd Galaktyka

„Wszechstronne szkolenie koni" Jane Savoie

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie