Termin ten odnosi się do wszelkich zmian jakie wykonuje koń podczas treningu. Koń może robić następujące przejścia:
1. Z jednego chodu do drugiego (stęp-kłus)
2. W ramach jednego chodu (z chodu roboczego do wydłużenia wykroku)
3. Z jednego manewru do drugiego(ustępowanie od łydki do chodu wyciągniętego)
Wszystkie przejścia powinny być robione szybko i sprawnie, a przy tym płynnie i gładko. Regularny rytm chodu, jak i tępo powinno być zachowane do momentu, kiedy chód się zmienia lub kiedy koń proszony jest o zatrzymanie.
Pożyteczne rady przy wszystkich rodzajach przejść
Pamiętaj, że po przejściu nie powinno być korygowania energii, czy wyrównywania tępa do dobrego chodu roboczego. Czasami taka świadomość nie jest wystarczająca i stwierdzasz, że musisz wykonać dodatkowe ćwiczenia, by po przejściu do innego chodu utrzymać stałą energię. Bardzo pomocne jest wtedy wykonanie kilku przejść ze stępa pośredniego do wyciągniętego kłusa, i z roboczego galopu do kłusa wyciągniętego. Następnym razem robiąc przejścia do wyższego lub niższego chodu, myśl o tym, że chcesz uzyskać kłus wyciągnięty, a nie roboczy i przez to powinnaś wykrzesać większą dawkę energii w kłusie roboczym. Możesz to ćwiczyć w galopie jaki i też w kłusie.
Przejścia do niższych chodów-rady
Większość koni posiada tendencję do przyspieszania po przejściu do niższego chodu – najczęściej po przejściu z galopu do kłusa. Jeżeli tak się dzieje z twoim koniem, natychmiast się zatrzymaj. Pochwal go, aby pokazać, że dobrze zrobił że się zatrzymał. Lecz mimo tego, że zatrzymanie powinno nastąpić szybko pamiętaj, że twoim celem nie jest karanie konia lecz nauczenie. Nagroda jest niezbędna!. Powtórz to samo kilka razy, aż do momentu kiedy poczujesz, że koń zaczyna robić przejścia do kłusa w sposób kontrolowany i zrównoważony.
Robienie zagalopowań – rady
Sygnałem do zagalopowań jest przesunięcie zewnętrznej łydki za popręg ruchem wycieraczki samochodowej. Lecz zdarzają się konie, które nie są wrażliwe na takie sygnały i jeźdźcy nabierają zwyczaju przesuwania zewnętrznej łydki i trzymania jej za popręgiem przez kilka sekund, aż koń odpowie na sygnał. Nie jest to właściwe ponieważ koń powinien być tak szkolony żeby od razu reagować na dawane mu sygnały. Jeżeli tobie także zdarzają się takie sytuacje powinnaś ustawić konia na pomoce. Na początku zacznij od przesunięcia zewnętrznej łydki a popręg i natychmiastowe cofnięcie jej z powrotem. Jeżeli koń cię zignorował ściśnij go mocniej łydkami lub daj sygnał palcatem aby popędzić go naprzód. I następnie powtórz jeszcze raz użycie pomocy z łydka ponownie prosząc o zagalopowanie, zaczynając od przesunięcia zewnętrznej łydki za popręg. Prawdopodobnie będziesz musiała powtórzyć to kilka razy, zanim przeszkolisz konia aby szybciej reagował na dawane sygnały. Aby zrobić bardziej wyraziste przejście do galopu, nieco mocniej użyj pomocy do zagalopowania ( silniejszy sygnał wewnętrzną łydką leżącą na popręgu) przypomni to zwierzęciu, że powinien energiczniej ruszyć naprzód.
Jeżeli podczas zagalopowania ciągniesz za wewnętrzną wodzę, to wybijasz konia z rytmu i równowagi, przez to może nieprawidłowo zrobić przejścia. Koń czując, że jest zablokowany przez twoje ręce będzie zagalopowywał drobiąc. Jeżeli masz taki nawyk powinnaś się go jak najszybciej pozbyć . Przez jakiś czas, proś konia o zagalopowanie i oddawaj wewnętrzna wodzę, przesuwając parę centymetrów rękę w kierunku pyska. Kiedy stanie się to twoim nawykiem zaprzestań tej czynności, lecz myśl o delikatnym poluzowywaniu wodzy.
Jeżeli musisz stale pomagać koniowi w utrzymaniu prawidłowego wygięcia podczas galopu po kole spróbuj ćwiczenia, w których stosujesz spiralę, stopniowo zmniejszając średnicę koła. A potem je powiększaj wypychając konia na większy promień za pomocą wewnętrznej łydki działającej na popręgu. Jest to przykład ustępowania od łydki – chodu bocznego. Trzymaj wewnętrzną łydkę na popręgu do tego momentu, aż poczujesz że koń wygina się w klatce piersiowej i owija wokoło twojej wewnętrznej łydki jednocześnie ustępując na bok. Zrób to kilka razy, aż koń będzie się prawidłowo wyginał, a następnie daj mu sygnał do zagalopowania.
na podstawie książki Jane Savoie
" Wszechstronne szkolenie koni" za zgodą wydawnictwa Galaktyka