Lotna zmiana nogi w galopie – początki

Najlepiej jest zacząć naukę lotnej zmiany nogi jadąc po ósemce, na dwóch woltach o średnicy 9-10metrów.

Na początek zaczynamy od wyjechania małego koła galopem i kiedy będziemy już jak to nazwę na skrzyżowaniu kół, tam gdzie powinniśmy wjechać w drugie, zróbmy zwykłą zmianę nogi. Po czy wyjedźmy kolejne, koło, które jest drugą połową naszej ósemki. Jadąc galopem z drugiej strony tak samo zmieńmy nogę jak to robiliśmy wcześniej. Wykonujcie to ćwiczenie ze zmianą nogi w punkcie styczności kół, do tego stopnia aż koń zrozumie ćwiczenie i ty poczujesz, że koń zacznie przewidywać, co ma w danym momencie zrobić.  Oczywiście nie mam na myśli męczenie konia taką ciągłą jazdą. Nie wszystkie konie od razu załapią, o co chodzi za pierwszym razem, niektórym potrzeba nawet kilka dni.

Wracając do sedna, kiedy już wyczujesz konia, który w punkcie styczności kół chce zrobić zmianę nogi, to daj mu sygnał do zrobienia lotnej zmiany nogi w galopie. W większości przypadków koń wykona ćwiczenie prawidłowo i za to należy go pochwalić. Lecz nie zawsze jest tak kolorowo jakby się chciało, niekiedy konie zamiast lotnej zmiany nogi zaoferują Ci coś innego. Może na przykład wykonać zmianę nogi, po czym wyrwać do przodu, jeśli takie coś się przydarzy, skierujcie konia na małą woltę, aż się uspokoi i zwolni, lub zróbcie przejście do stępa.

Koń może także zrobić zmianę nogi tylko przodem lub tyłem. W obydwu przypadkach koń zaczyna krzyżować w galopie. W takim przypadku przejdź do kłusa lub stępa, po czy zagalopuj się od nowa i zrób kilka zwykłych zmian nóg na styczności, kół, jeśli nie osiągniecie postępów, to zaprzestańcie to robić i przystąpcie to planu B.

Niektórym koniom zmiana kierunku wszystko komplikuje. W takim wypadku poproś go o lotna zmianę nogi z kontragalopu. Zacznij jazdę na dużym kole kontragalopem. Zaangażuj silnie zewnętrzną nogę konia, delikatnie postukując w nią palcatem, po czy w dowolnym miejscu na kole poproś o lotną zmianę nogi. Jeśli jedziesz na kole w prawo i galopujesz z lewej nogi, to trzymaj palcat w lewej ręce, żeby można było zadziałać na lewą zadnia nogę.

Na podstawie książki „od półparady do zebrania" Jane Savoie

Wydawnictwa Galaktyka

J.F

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie