Kask jeździecki – poznaj kilka podstawowych zasad

Kask to jedyny element stroju jeźdźca, który może mu uratować życie. Dlatego nigdy nie należy na nim oszczędzać i dla bezpieczeństwa warto zainwestować we własny kask (choć na początku nauki można korzystać z tego, co zapewnia szkółka). Szukając kasku dla siebie pamiętaj o kilku zasadach, które omawiamy w naszym poradniku.

Wybieramy tylko kask atestowany

Takie kaski można kupić w profesjonalnych sklepach jeździeckich, również internetowych. Odradzamy kupowanie kasków niewiadomego pochodzenia, nieposiadających żadnych atestów.

Kask nie powinien być super wygodny

Wiele osób z góry odrzuca konkretny kask, ponieważ czują, że ich uwiera. Tak właśnie ma być! Dobry kask musi ściśle przylegać do głowy, aby nie zsunął się z niej w czasie upadku.

Tylko do jazdy konno

Kasku jeździeckiego nie należy używać do uprawiania innych sportów, na przykład jazdy na rowerze czy deskorolce.

Żadnych przeróbek

Fabrycznie wykonany kask powinien taki pozostać w całym okresie jego użytkowania. Nie dokonujemy żadnych przeróbek, przede wszystkim w systemie zapięcia.

Jeden kask na całe życie? To się nie uda

Kaski jeździeckie także się starzeją i po latach użytkowania trzeba się liczyć z koniecznością wymiany. Średni okres eksploatacji kasku jeździeckiego wynosi 6-8 lat. Po tym czasie szukamy czegoś nowego.

Kask należy wymienić po upadku

Kaski jeździeckie są zaprojektowane w taki sposób, aby uchroniły głowę jeźdźca przed poważnym urazem, ale tylko jednorazowo. Po upadku i uderzeniu głową o podłoże  kask musi zostać wymieniony na nowy, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać żadnych uszkodzeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie