Prosto – odnosi się do ustawienia końskich nóg jak i także kręgosłupa. O tym, że końskie nogi idą prosto możemy powiedzieć wtedy gdy tylne kończyny pokrywają ślady po przednich kończynach. Dotyczy to jazdy po prostej jaki i także po kole.
Jeżeli mowa o kręgosłupie, to kręgosłup konia jest prosty wtedy, gdy pokrywa się z linia po jakiej porusza się zwierzę. Oś konia na liniach prostych wzdłuż ścian ujeżdżalni, na przejażdżce, na dojeździe do przeszkody jest prosta wtedy kiedy łopatki znajdują się w linii prostej przed jego zadem.
Stojąc na ziemi można przyjrzeć się koniowi , który jedzie prosto na ciebie, zobaczysz jego przednie nogi postawa jego szyi powinna być pomiędzy równymi łopatkami, a nos będzie dzielił klatkę piersiową na dwie części. Jeżeli widzisz więcej niż dwie nogi to znaczy, że koń idzie krzywo. Skrzywienie jest spowodowane tym, że jeździec siedzi krzywo na koniu, trzeba pracować nad tym aby koń chodził prosto, dotyczy to osób początkujących i zaawansowanych. Nauczenie konia, aby szedł prosto jest swego rodzaju priorytetem. Twój koń powinien używać obu zadnich nóg w jednakowy sposób, aby energia od nich pochodząca przenosiła się przez grzbiet do kończyn przednich. Jest to swego rodzaju połączenie pomiędzy przednimi a tylnymi kończynami i grzbietem. Jako jeźdźcy nie jesteśmy symetryczni, co komplikuje nasze zadanie utrzymania konia prostym. Większość osób posiada jedna rękę silniejszą od drugiej. Jeżeli prosimy konia o zatrzymanie się i użyjemy silniej prawej ręki to spowoduje to, że zad konia przesunie się w lewo i zwierze zatrzyma się krzywo.
Także nie zawsze siedzimy absolutnie prosto w pozycji centralnej pośrodku końskiego grzbietu. Możemy to sprawdzić to poprzez narysowanie wyimaginowanej linii od środka siodła do łęku. Czy ta linia przebiega dokładnie pośrodku twojego ciała? Jeżeli pochylasz się w lewo, to koń to poczuje i będzie starał się zrekompensować różnicę w poprzez głębsze wkraczanie lewą kończyna pod kłodę.
na podstawie książki Jane Savoie
" Wszechstronne szkolenie koni" za zgodą wyd Galaktyka