Jak zwiększyć zaangażowanie zadnich nóg podczas chodów wyciągniętych?

Dość często podczas chodów wyciągniętych można zauważyć spadek zaangażowania, zdarza się to nawet wierzchowcom, dla których mocny, długi i swobodny wykrok jest czymś naturalnym. Mimo tego, że kroki konia się wydłużają, jego zadnie nogi „działają wstecz", czyli tylne kończyny zamiast głęboko podchodzić pod kłodę, odpychają się. Można także zauważyć konie, które podczas wydłużania wykroku szeroko rozstawiają zadnie nogi, w tych przypadkach koń zamiast unosić ciało w gorę, odpycha się tylnymi nogami i zad nie jest dostatecznie zaangażowany.

Aby to skorygować zacznijmy od, półparady która będzie połączeniem pomocy popędzających, zginających i wodzy podtrzymującej. Następnie zacznij łagodnie łączyć półparady w ramach przejścia do danego chodu, przechodząc z chodu zebranego do wyciągniętego. Ma to być pewnego rodzaju przypomnieniem dla konia, iż jego zadnie nogi powinny przez cały czasz głęboko podchodzić pod kłodę, aby unosić ciało.

Tutaj połączeniem pomocy rozumiem, to, iż rozpoczyna się od półparady, a potem nadal się kontynuuje ich stosowanie poprzez stopniowe zmienianie nacisku, jaki kładzie się na wykorzystanie pomocy popędzających lub innego elementu półparady.

Aby lepiej to zrozumieć podam przykład:, Jeśli chcesz przejść od półparady do wyciągnięcia wykroku, powinno się stopniowo np. w ciągu 3 sekund zwiększać działanie pomocy popędzających na tym samym poziomie, lecz trzeba lekko oddać wodze, albo połączyć jedno i drugie.

Aby dobrze przygotować się do wyciągnięcia wykroku, można także zwiększyć zaangażowanie zadnich kończyn, poprzez wykonywanie tych samych ćwiczeń, które stosuje się w celu uzyskania samoniesienia się konia. Na przykład zacznij od zrobienia wolty, aby zwiększyć sam niesienie się, podczas wychodzenia na linię prostą, poproś konia o kilka kroków wyciągniętych. Albo zrób kilka przejść z jednego chodu do drugiego. Pamiętaj, aby podczas każdego przejścia do niższego chodu mieć zamknięte łydki, co spowoduje głębsze podstawianie zadnich kończyn konia pod jego kłodę. Jeżeli wyczujesz, że koń zaczyna lepiej się nieść (równowaga konia jest wznosząca i staje się lżejszy na wodzach), poproś go o wyciągnięcie wykroku.  

Jeszcze innym sposobem jest zastosowanie łopatki do środka, jako ćwiczenia przygotowującego konia do chodów wyciągniętych. W tym celu wykonaj kilka kroków w ustawieniu łopatką do środka, następnie zrób 3 lub 4 kroki chodu wyciągniętego i natychmiast wróć do pozycji łopatką do środka. Można to powtórzyć dowolną ilość razy. Wykonując ćwiczenie łopatką do środka upewniasz się czy koń ma zaangażowane zadnie nogi a po kilki krokach wyciągniętych powracają do łopatki do środka utrzymujesz to zaangażowanie. Lepiej jest pojechać kilka kroczków w chodzie wyciągniętym po to, aby te kroki były naprawdę dobre, lepiej jest zrobić mniej i lepiej, niż dużo i byle jak.

za zgodą wydawnictwa Galaktyka

na podstawie Jane Savoie "od półparady do zebrania"

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane