Jak radzić sobie z końską nerwowością podczas nauki lotnej zmiany nogi w galopie.

Redakcja
20.10.2015

Niekiedy podczas nauki czegoś nowego, nasz koń może się denerwować, usztywniać, za mocno ekscytować nowym elementem, którego chcemy go nauczyć.  Niektóre konie potrafią „przewidzieć", kiedy chcemy wykonać manewr i czasem się za bardzo do tego spieszą, nerwowo oferują nam pomoc, zanim my o nią poprosimy.

W takim przypadku nigdy nie każ konia, jeśli sam zrobi lotną zmianę nogi. Jeżeli go skarcisz to tylko pogłębisz jego nerwy i niepokój. Ty także się nie denerwuj, bo to ci nic nie da, po prostu w największym spokoju przejdź do kłusa lub stępa i na nowo zacznij galop z tej samej nogi, na którą koń galopował wcześniej.

Pomóż swojemu wierzchowcowi uporać się z jego „obsesją" lotnych zmian, i jedź kontragalopem bez proszenia go o zmianę nogi. W czasie jazdy kontragalopem możesz jechać w normalnej równowadze, czasem prosząc konia o niskie ustawienie. Takie ustawienie pomoże mu się rozluźnić i zrelaksować mięśnie jak i także pozwoli to opaść jego emocjom.

Kiedy koń już się uspokoi to zakończ sesję jazdą w takim relaksującym kontragalopie.

Jeżeli posiadasz koni, który ekscytuje się nauką lotnej zmiany nogi w galopie i zaczyna przyspieszać, to najlepiej rozpocząć naukę z takim koniem na hali lub ogrodzonym terenie. Ogrodzenie lub ściana hali jest pewnego rodzaju „barierą", którą można wykorzystać.  Poproś konia o lotną zmianę nogi w momencie, kiedy jedziesz w kierunku solidnego ogrodzenia zamiast po długiej prostej.

Czasami konie, które są pełne energii przyspieszą po zrobieniu lotnej nogi w galopie do tego „dekorują" to radosnymi barankami. W takim przypadku po wykonaniu lotnej zmiany, natychmiast zatrzymajmy konia. Nagrodźmy go za poprawne wykonanie polecenia. W taki sposób koń zaczyna przewidywać, że zostanie zatrzymany w celu nagrodzenia i z czasem przestaje entuzjastycznie brykać.

Te metody niektórych z was mogą przestraszyć, lub pomyślicie sobie „to głupota jechać prosto na ogrodzenie" lub „chwalić konia, że bryka". Ale powiem wam, żebyście spróbowali, a sami się przekonacie, bo nie wszystko można przekazać poprzez materiały. Człowiek najszybciej i najlepiej człowiek uczy się poprzez własne doświadczenia.

Na podstawie „od półparady do zebrania" Jane Savoie

Wydawnictwo Galaktyka

J.F

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie