Jak poprawić chody wyciągnięte?

Jeśli twój koń poprawnie wykonuje wyciągnięcie wykroku przy utrzymaniu tempa, ale chciałabyś, aby jego ruchy były płynne, ekspresyjny - tak, aby koń sprawiał wrażanie, iż „płynie" przy każdym kroku to popracuj nad zwiększeniem energii podczas chodów zebranych.

Energia wynikająca z chodów wyciągniętych jest wynikiem stopnia, w jakim są zaangażowane stawy zadnich kończyn tuż przed przejściem do wyciągnięcia. Termin „zaangażowanie" oznacza zwiększenie zgięcia stawów zadnich kończyn i części krzyżowo - lędźwiowej. Kiedy koń angażuje zadnie kończyny, jego zad się obniża i przejmuje większy ciężar.

Aby osiągnąć większą siłę zadu przed wyciąganiem chodów, możemy wykorzystać schematy i ćwiczenia, jakie robiło się przy uzyskaniu samo niesienia się konia. Im głębiej koń podstawi zadnie nogi pod kłodę, tym więcej impulsu osiągniemy.

  • Jedź kłusem, i wykonaj kilka ćwiczeń łopatką do środka; w galopie wykonaj łopatką do środka na czterech śladach, aby koń lepiej podstawił wewnętrzną zadnią kończynę. Po czym ustaw konia prosto i poproś o chód wyciągnięty.
  • Zrób po kilka przejść kłus- zatrzymanie albo galop-stęp-galop, aby zad konia stał się bardziej zaangażowany i poproś o chód wyciągnięty
  • Zrób woltę ok 10 metrów w kłusie lub w galopie w momencie wychodzenia na prostą poproś o chód wyciągnięty.
  • Jeśli jedziesz kłusem wykonaj ćwiczenie łopatka do środka lub jeżeli jedziesz galopem to wykonaj łopatką do środka na czterech śladach na 20 metrowym kole.
  • Musisz się upewnić czy końskie zadnie nogi poruszają się o oryginalnym obwodzie, koła (Jeżeli koń nawet minimalnie będzie przesuwał się bliżej środka, oznacza to, że unika zaangażowania wewnętrznej zadniej nogi. Pozostań dla jen a kole, po czym wyprostuj konia z pozycji łopatką do środka i poproś o kilka kroków chodu wyciągniętego, po czym natychmiast powróć do chodu zebranego z łopatką do środka. Trzeba być pewnym, ze podczas chodu wyciągniętego utrzymuje się wygięcie konia do dokoła wewnętrznej łydki. Utrata wygięcia jest kolejnym sposobem unikania wygięcia się konia i angażowania zadniej wewnętrznej nogi.

Za zgodą wyd. Galaktyka

Na podstawie Jane Savoie „od półparady do zebrania"

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane