Każdy hodowca koni z pewnością wie, jak ważne jest, aby zwierzętom codziennie zapewnić ruch. Niestety, w naszej strefie klimatycznej pogoda przez sporą część roku nie sprzyja przejażdżkom na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje budowa zadaszonej ujeżdżalni.
Zainteresowanie jazdą konną wzrosło w ciągu ostatnich lat wraz z pojawieniem się kolejnych stadnin. Niemały wpływ na taki stan rzeczy ma też popularność gospodarstw agroturystycznych, gdzie możliwość nauki jazdy konnej stanowi dodatkową atrakcję przyciągającą licznych gości. I chociaż poszerzenie oferty z pewnością wiąże się z koniecznością przygotowania stajni i zadbania o ujeżdżalnię, wydatek się opłaci. Trzeba też pamiętać, że konie potrzebują ruchu każdego dnia, stąd ważne jest zapewnienie im odpowiedniego miejsca do treningu. Zimą czy jesienią może to być trudne ze względu na pogodę, dlatego też posiadając konie, warto zastanowić się nad budową krytej ujeżdżalni.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku stadnin prowadzących zajęcia nauki jazdy konnej – na błotnistym lub oblodzonym podłożu bardzo łatwo o groźny wypadek, a jazda w wietrzną pogodę, kiedy panuje niska temperatura, jest po prostu nieprzyjemna. Niezależnie od tego, czy taki budynek ma powstać w gospodarstwie agroturystycznym, czy też w dużej stadninie, musi być wykonany przez profesjonalistów, stabilnie i z materiałów wysokiej jakości. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że trening w komfortowych warunkach będzie sprawiał prawdziwą przyjemność zarówno osobom uczącym się jazdy konnej, jak i zwierzętom.
Wielkość ujeżdżalni jest w dużej mierze zależna od planowanego przeznaczenia budynku. Specjaliści firmy Borga, zajmującej się budową hal stalowych, proponują budynki o wymiarach 22 m x 42 m do codziennych treningów oraz lekcji jazdy konnej, zaś do konkursów ujeżdżania i skoków – obiekty o wymiarach 22 m x 60 m. Oprócz tego należy zainstalować odpowiednio szerokie (co najmniej 3 m) i wysokie (co najmniej 3,5 m) drzwi, zadbać o wentylację wewnątrz budynku, a jeśli ujeżdżalnia koni ma być przeznaczona do konkursów, konieczne jest przygotowanie miejsca dla widowni i sędziów.
Podczas planowania budowy takiego obiektu równie ważny jest materiał, z jakiego on powstanie. Tradycyjne ujeżdżalnie murowane są z pewnością bardzo trwałe, jednak ich wzniesienie i ewentualna rozbudowa pochłaniają wiele czasu i wiążą się z wysokimi kosztami. Nieco tańszy będzie koszt budowy ujeżdżalni drewnianej, jednak trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami, jak rozpiętość przęseł, czy konserwacja, oraz odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe budynku.
Coraz częściej jako ujeżdżalnie są wykorzystywane hale stalowe, a wielu producentów w swojej ofercie ma budynki przystosowane właśnie do treningu koni. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim krótki czas budowy. Cała konstrukcja powstaje z prefabrykowanych elementów, co umożliwia nie tylko stosunkowo szybki montaż, ale również dostosowanie projektu do oczekiwań i potrzeb klienta. Ponadto nawet po wzniesieniu budynku jego rozbudowa nie będzie problemem – można więc go przedłużyć, albo dodać bramy, ocieplenie bądź doświetlenie.
Stalowe hale doskonale spełniają swoją funkcję jako ujeżdżalnie, ponieważ gwarantują dużo wolnej przestrzeni bez ograniczeń w postaci słupów i wsporników. Nowoczesne obiekty tego typu mają też bardzo estetyczną elewację, dlatego doskonale pasować będą do każdego otoczenia, a wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych sprawia, że posłużą one przez wiele lat.
Artykuł sponsorowany.