Ćwiczenia na prawidłowy dosiad – możesz je wykonywać we własnym domu

Nauka jazdy konno nie jest wcale taka prosta. Wymaga dużo samozaparcia, dyscypliny, karnego stosowania się do wskazówek instruktora, a przy tym wykonania ogromu pracy poza padokiem. Każdy początkujący jeździec musi wzmocnić swoje ciało, ponieważ bez tego nie ma mowy o zachowaniu prawidłowej techniki. Dosiad, utrzymanie odpowiedniej postawy w siodle, to ten aspekt, który sprawia szczególnie dużo problemów adeptom jeździectwa. Można i warto nad nim pracować w domu, wykonując kilka podstawowych ćwiczeń.

Przysiady

Proste, znane każdemu ćwiczenie, o którym warto sobie przypomnieć na etapie nauki jazdy konno. Przysiady pozwalają wypracować silne mięśnie nóg, przede wszystkim dwugłowy i czworogłowy, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy w siodle.

Wypady

Kolejne bardzo łatwe, choć wymagające kondycyjnie ćwiczenie. Wypady w przód i w tył pozwalają wzmocnić mięsień dwugłowy uda, rozruszać stawy kolanowe i okalające je struktury, a także zmobilizować mięśnie pośladków. Staraj się trzymać prostą sylwetkę podczas robienia wypadów, co pozytywnie wpłynie również na Twoje mięśnie przykręgosłupowe.

Deska

Klasyka, znakomite ćwiczenie ogólnorozwojowe, fenomenalne na mięśnie głębokie i mięśnie brzucha. Deska to bardzo ważny element treningu wzmacniającego, który jest niezbędny nie tylko na etapie nauki jazdy konno, ale również doskonalenia techniki ujeżdżania.

Brzuszki

Nie musimy dokładnie tłumaczyć, na czym polega to ćwiczenie. Wyjaśnijmy tylko, że silne mięśnie brzucha bardzo ułatwiają zachowanie prawidłowego dosiadu i panowanie na koniem, co docenisz szczególnie podczas szybszej jazdy. Dla zwiększenia efektywności ćwiczenia warto stosować dodatkowe obciążenie, na przykład sięgnąć po piłkę lekarską czy kettle.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie