W ujeżdżaniu cofanie jest manewrem wykonywanym w czasie zawodów i podlega specyficznej ocenie. Można użyć takich kryteriów oceny podczas poprawiania jakości cofania swojego konia. Podczas tego manewru, koń powinien iść prosto. Patrząc gołym okiem ma się wrażenie, że nogi poruszają się po przekątnej w parach, a podczas klasycznego treningu cofanie w rytmie czterotaktowym uważane jest za błąd. Lecz pamiętajmy, że każda z przednich nóg jest podnoszona i stawiana tuż przed zadnią przekątną i więc na twardym podłożu słychać czterotakt, co jest prawie nie możliwe do dostrzeżenia.
W czasie cofania koń powinien być energiczny i zaangażowany. Jego nogi powinny być podnoszone i stawiane rozważnie, bez wahania, nie ciągnąc ich po ziemi. Zadnie nogi nie powinny być za szeroko rozstawiane. Cofając się wyobraź sobie, że twój koń przechodzi przez leżące drągi.
Uczenie cofania z ziemi
Większość koni odmawia ruchu do tyłu i zdesperowani jeźdźcy zaczynają szarpać za wodze i nie jest to za ładny widok! Kiedy natrafia się na zwierzę, które stawia opory przed ruchem do tyłu to można podzielić naukę cofania na kilka etapów.
Zaczyna się z ziemi kładąc rękę na piersi konia lekko go popychając i mówiąc jednocześnie „do tyłu”. Jeżeli Kon zrobi krok wstecz od razu go pochwalmy poklepując po szyi, a nawet dając smakołyk np. kawałek marchewki.( Dobrym pomysłem jest także to, kiedy zajmujemy się koniem w stajni i możemy przyswajać mu komendę „do tyłu”). Następnie po kilku ćwiczeniach z ziemi przechodzimy na ćwiczenie z siodła. Zacznijmy z pomocnikiem z ziemi, który połozy rękę na piersi konia i powie „ do tyłu”. Pomocnik może stopniowo oddalać się od konia, kiedy ty z góry będziesz prosiła go o cofnięcie się. Po pewnym czasie w zależności także od konia będziesz w stanie uzyskać od niego cofania bez pomocy z ziemi, lecz nadal stosując komendę głosową w połączeni z pozostałymi pomocami z siodła. Aż w końcu koń będzie się cofał poprzez użycie twoich dyskretnych pomocy.
Cofanie z siodła
1. Koń czekający na pomoce
2. Cofanie po prostej
3. Cofanie z lepszą jakością
Koń czekający na pomoce
Zdarzają się konie bardzo nadgorliwe, które przewidują co chcemy zrobić i nas w tym wyprzedzają. Tak samo może być w cofaniu, twój koń z góry może przewidzieć jaki manewr chcesz wykonać i stara się za bardzo zrobić to czego od niego wymagasz. Na taki kłopot najlepszym wyjściem jest robienie wielu przejść do stój bez proszenia go o cofanie.
Taki problem może być spowodowany przez jeźdźca, więc zawsze po zatrzymaniu poczekaj chwile zanim zaczniesz cofać. Podobny problem jest wtedy kiedy koń cofa za szybko. Aby mu pomóc delikatnie używaj pomocy do cofania się i wykonaj jeden lub dwa kroki po czym chwal konia po każdym dobrym kroku. Co jakiś czas dorzucaj cofanie w wykonywanych ćwiczeniach aby stało się to twoja rutyną.
Cofanie po prostej
Koń powinien cofać po prostej, lecz nie zawsze tak jest, a przyczyną tego jest unikanie podstawienia po kłodę słabszej zadniej nogi. Jeżeli zauważysz, że twój koń podczas cofania nie utrzymuje linii prostej to najpierw upewnij się czy masz równy nacisk na wodze. Jeżeli silniej przytrzymujesz prawą wodze to koń będzie skręcał w lewo. Trzeba wziąć także po uwagę, że celowo będziesz chciała poprosić konia o chód boczny podczas cofania. To ćwiczenie przydaje się koniom, które robią krok lub dwa w tył, a potem odmawiają dalszego ruchu w tył. W takim wypadku wypchnij konia w bok działając silniej jedną łydką przesuniętą w tył.
Cofanie z lepszą jakością
Często konie, które cofają robią to drobiąc, czyli stawiając małe kroki, lecz o to nam nie chodzi. Jeżeli tak się dzieje z twoim koniem, kontynuuj dalej cofanie, aż zwierzę zrobi pierwszy dłuższy wykrok. Jeżeli nie będziesz w stanie wyczuć tego dłuższego wykroku, ani uniesienia grzbietu to pomoże ci w tym obserwowanie szyi i głowy konia. Niższa pozycja głowy i szyi jest oznaką, że koń stawia dłuższe kroki.
na podstawie książki Jane Savoie
" Wszechstrone szkolenie koni" za zgodą wydawnictwa Galaktyka