Ciągi cz 2

Jak utrzymać impuls

Dość często konie tracą impuls, ponieważ jeźdźcy za mocno próbują przepchnąć je w bok. Jeżeli chcesz tego uniknąć miej aktywną, lekką łydkę wewnętrzną, nie ograniczaj konia wewnętrzną wodzą, ponieważ nią w pewien sposób kontrolujesz  aktywność. Lecz jeżeli to nie pomaga zrób tylko kilka kroków ciągu, następnie ustaw konia na linię prostą lub na koło aby odzyskać impuls.

Możesz także pomagać zwierzęciu w utrzymaniu impulsu prosząc go o mniejsze zaangażowanie. Lub zmniejszenie jego wygięcia. Jeszcze innym sposobem jest ruch bardziej do przodu niż w bok.

Kolejnym problemem może się stać utrata równowagi jeźdźca, który pozostaje za ruchem konia. Przyczyną może być to, iż koń stara się poruszać jednocześnie do przodu i w bok w płyny  i energiczny sposób. Podczas ciągu trzeba „poruszać się" wraz z ruchem konia, kiedy idzie na przód i w bok.

Możesz także pozostawać za ruchem konia, jeżeli za mocno działasz zewnętrzną łydką, aby wysyłać konia w bok. Jeśli za mocno przyciśniesz nogę, całe ciało będzie się przechylało na zewnątrz.

Jeżeli koń nie reaguje na lekkie działanie łydek, to niestety musisz go „obudzić" poprzez zastosowanie silniejszego kopniaka lub zadziałania palcatem tak aby wysłać go w bok, nie do przodu.

Utrzymanie tempa

Upewnij się jakim tempem się poruszasz przed wykonaniem ciągu. Pamiętaj, że tempo kontrolujesz dosiadem. Koń powinien się dostosować do jeźdźca a nie jeździec do konia.

Więc jeśli koń za bardzo się spieszy zwolnij go napinając mięśnie brzucha. Powoduje to, że dosiad działa w sposób spowalniający. Jeśli koń zwalnia podczas wykonywania ciągu, przyspiesz tempo ruchu przyspieszając swoją akcję dosiadu. O dosiadzie nie ma zbytnio dużo w poprzednich artykułach, ponieważ nie chcemy aby nie nauczyć się pchać konia dosiadem, bo to prowadzi w ślepy zaułek, podobnie jak ciągle używanie łydek. Jeżeli musisz popędzić konia dosiadem zrób to ale nie przeciągaj tego.

Jak utrzymać wygięcie

Najczęściej jeźdźcy tracą wygięcie konia. Ciąg bez wygięcia staje się zwykłym ustępowaniem od łydki. Konie tracą wygięcie po to aby ułatwić sobie zadanie. Jeżeli tak czyni twój koń, warto powtórzyć ćwiczenia, które robi się podczas łopatki do środka lub zadu do środka.

Utrata wygięcia może także się zdarzyć, kiedy przód konia nie jest ustawiony na punkt do którego zmierzasz.  Ustaw konia tak aby dokładnie patrzył w kierunku jazdy i przez cały czas wykonywania ćwiczenia staraj się utrzymać takie ustawienie. Jeżeli jego przednie kończyny nie są ustawione w stronę jazdy, utracisz wygięcie.

Korekta ciągu(nadmiernie w bok)

Jeśli koń  nie porusza się podczas wykonywania ciągu pod kątem ok. 22 stopni to nie jest w stanie prawidłowo używać wewnętrznej zadniej nogi. Jeśli kon przesuwa się bardziej w bok niż do przodu pod większym kątem niż 22 stopnie to oznacza to że nie słucha twojej wewnętrznej łydki.

Korekta ciągu ( niedostatecznie w bok)

 Jeżeli koń za bardzo porusza się do przodu nie pokrywa dostatecznej ilości gruntu. Jeżeli po raz pierwszy uczysz konia ciągu, możesz ustawić go pod mniejszym kątem niż 22 stopnie w stosunku do linii bocznej lub środkowej ujeżdżalni. Powinno się upewnić czy koń jest jednakowo wygięty.

J.F

Jane Savoie „ Od półparady do zebrania"

Za zgodą wydawnictwa galaktyka

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane